W centrum ruszyła budowa

149

W centrum Ścinawy ruszyły roboty budowlane. Odtworzona zostanie zachodnia pierzeja rynku. Na realizację tej inwestycji trzeba było czekać prawie 10 lat.

Wizualizacja wykonana przez gminę Ścinawa na podstawie otrzymanego od inwestora projektu

Na pustym dotąd placu powstanie budynek mieszkalno-usługowy i miejsca parkingowe. Na pierwszym, drugim i trzecim piętrze kamienicy będzie łącznie dwanaście mieszkań, a na parterze lokale usługowe.

Do końca tego roku wybudowane zostaną fundamenty, zaś do połowy 2018, jeśli pogoda będzie sprzyjać, powstanie stan surowy zamknięty.

Ta inwestycja nie miała łatwych początków. Teren w centrum, wtedy składający się z sześciu działek, gmina Ścinawa oddał w użytkowanie wieczyste firmie Terbud około 10 lat temu: w latach 2007-2008. Inwestor zobowiązał się rozpocząć budowę w ciągu 18 miesięcy, by budynek w stanie surowym zamkniętym powstał w 36 miesięcy. Jednak umowy nie dotrzymał, wskazując, że uniemożliwia mu to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Przewidywał on bowiem wówczas, że przy inwestycji musi powstać tyle miejsc parkingowych, ile wybudowanych zostanie mieszkań. Według inwestora było niemożliwe na tak niedużej powierzchni, jaką dysponował, a kosztowne parkingi podziemne w ogóle nie były brane pod uwagę. Rada miejska zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego. Na jeden budynek miały przypadać minimum dwa miejsca postojowe. Nadal jednak na placu nic się nie działo.

– Inwestor nie rozpoczął zabudowy, uzasadniając to między innymi trudną sytuacją na rynku sprzedaży mieszkań spowodowaną zmniejszeniem zdolności kredytowej potencjalnych nabywców, w związku z zakończeniem rządowego programu „Rodzina na swoim” – informuje Wiesława Kalinowska, kierownik referatu gospodarki nieruchomościami w Urzędzie Miasta i Gminy Ścinawa.

Budowa właśnie się rozpoczęła

Dopiero od stycznia 2012 roku poprzedni burmistrz zdecydował się naliczać dodatkowe opłaty roczne za niegospodarowanie tych gruntów, mimo że – zgodnie z zawartymi aktami notarialnymi w 2007 i 2008 roku – mógł zrobić to już wcześniej.

Na początku obecnej kadencji samorządu, w 2015 roku, po przeprowadzonym audycie okazało się, że karami za niezagospodarowanie gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste nie byli obciążani wszyscy, którzy zobowiązali się do tego w aktach notarialnych. Obecny burmistrz, Krystian Kosztyła, zaczął naliczać opłaty bez wyjątków, nie rezygnując jednocześnie z rosnących co roku kar dla Terbudu.

– Wszystkim użytkownikom wieczystym gruntów w centrum naszego miasta, którzy ich nie zagospodarowali, we wskazanych w umowach notarialnych terminach naliczamy kary. Uważam to za zasadniczy czynnik motywujący do podjęcia przez nich działań związanych z wybudowaniem kamienic i tak naprawdę realizacją wcześniejszych deklaracji – mówi burmistrz Kosztyła. – Zależy mi, aby ubytki zabudowy w sercu Ścinawy jak najszybciej były uzupełnione, tym bardziej, że jest szansa na uzyskanie środków unijnych na rewitalizację płyty rynku oraz pobliskich uliczek, wniosek naszej gminy przeszedł już ocenę formalną, a pod koniec roku ma zapaść decyzja w przedmiotowej sprawie – dodaje.

W 2015 roku Terbud poprosił o scalenie wszystkich sześciu działek przy zbiegu ulic Głogowskiej i Rynku, które miał w użytkowaniu wieczystym, oraz o ujednolicenie okresów ich użytkowania. Podpisany przez burmistrza Kosztyłę i szefa Terbudu aneks notarialny ułatwił zaprojektowanie, już na jednej działce budynku i jego podwórka. W tym tygodniu ruszyła zaś jego budowa.

Źródło: KubA/scinawa.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY