Uwaga, wchodzą w życie przepisy antysmogowe

54

Zaczęło się lato, a do zimy daleko. Niemniej jednak osoby planujące zakupy opału muszą liczyć się z ograniczeniami w przyszłym sezonie grzewczym. 30 listopada 2017 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął trzy uchwały antysmogowe: dla miasta Wrocławia, uzdrowisk i pozostałego terenu Dolnego Śląska.

Fot. Pixabay

Uchwała nr XLI/1407/17, która obowiązuje m.in. dla powiatu lubińskiego wprowadza następujące ustalenia:

  1. Uchwała obowiązuje każdego, kto użytkuje instalację, nie zaś tylko tego kto ma tytuł prawny (jest właścicielem instalacji).

  2. Od 1 lipca 2018 r. będzie zakazane stosowanie najgorszej jakości paliw stałych:

  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,

  • węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm,

  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystywaniem,

  • biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 procent.

  1. Dopuszcza się docelowo stosowanie instalacji, której emisyjność dla pyłu odpowiada klasie 5 wg normy PN-EN 303-5:2012, zarówno z automatycznym jak i ręcznym załadunkiem paliwa, bez rusztu awaryjnego (od dnia 1 lipca 2028r.).

  2. W przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (np. kominki, piece) możliwe jest wyposażenie instalacji w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu (elektrofiltry).

  3. Dla wprowadzanych ograniczeń uchwała wprowadza okresy przejściowe:

  • od dnia 1 lipca 2018 r. wszystkie nowe instalacje muszą spełniać wymogi klasy 5 (oddane do eksploatacji po 30 czerwca 2018 r.);

  • od dnia 1 lipca 2024 r. nie dopuszcza się stosowania instalacji pozaklasowych;

  • od dnia 1 lipca 2028 r. nie dopuszcza się stosowania instalacji nie spełniających wymagań minimum 5 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012.

Wszyscy, którzy nie zastosują się do powyższych ograniczeń, będą musieli się liczyć z sankcjami w postaci grzywny, którą nałożyć może w tym przypadku policjant, bądź Inspektor ochrony środowiska.

A skąd się bierze smog i jaki wpływ ma na nasze zdrowie?

Smog tworzą głównie ludzie. Najbardziej szkodliwe dla atmosfery jest spalanie śmieci, węgla niskiej jakości, tzw. mułów czy drewnianych elementów – na przykład po starych meblach. Niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z ogrzewania domów, powodują ponad 83 procent stężenia pyłów PM w powietrzu. Warto wiedzieć, że w skład smogu wchodzi wiele szkodliwych związków chemicznych (np. tlenek siarki oraz tlenek azotu), pyły zawieszone oraz tzw. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, pochodzące głównie ze spalania węgla, ropy naftowej oraz pochodnych. Pyły zawieszone obecne w smogu to substancje trujące, mogące przedostawać się do układu krążenia. Najczęściej występujące to pył PM 2,5 oraz PM 10. Oba rodzaje pyłów docierają do płuc, zaś mniejsza wersja (o średnicy 2,5 mikrometra) dociera jeszcze dalej – aż do krwiobiegu.

Związki obecne w smogu w połączeniu z wilgotnością stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Na smog powinni uważać przede wszystkim alergicy oraz chorzy na astmę czy wszelkie choroby układu oddechowego. To niestety nie koniec szkodliwego wpływu smogu na zdrowie. Wspomniane już pyły zawieszone obecne w smogu są zaliczane przez World Health Organization do kancerogenów z powodu ich wpływu na zwiększenie zachorowalności na raka płuc. Poza tym mają zły wpływ na wydolność wątroby, nerek oraz innych organów.

Pamiętajmy zatem, że ogrzewając swój dom zakazanym materiałem opałowym narażamy nie tylko siebie, ale również innych mieszkańców na utratę zdrowia. Poza tym spacer zimą po zakopconych ulicach nie należy do przyjemności.


POWIĄZANE ARTYKUŁY