Urzędnik zapłaci za swe błędy

21

Od 11 lutego wchodzą w życie zmiany, dotyczące zwiększenia odpowiedzialności urzędników za finanse publiczne. Za naruszenie ich dyscypliny karze podlegać będą kierownicy jednostek, główny księgowy, pracownicy, a nawet osoby spoza sektora publicznego, które dysponują środkami publicznymi.

Kary mogą być wymierzane w postaci upomnienia, nagany, kary finansowej lub pozbawienia prawa do wykonywania danej funkcji. Zmiany wprowadzają nie tylko szerszy zakres osób, które mogą zostać ukarane, ale również szerszy zakres czynów za które może być nałożona sankcja.

Od lutego odpowiedzialność za nieterminowy zwrot podatku od towarów i usług z urzędu skarbowego będzie spoczywać również na pracownikach urzędu. Do tej pory konsekwencje ponosił jedynie przedsiębiorca, który mógł niejednokrotnie utracić przez to płynność finansową.

Pod lupę trafią również przeprowadzane postępowania przetargowe oraz rozliczanie środków unijnych. W przypadku zamówień publicznych, odpowiedzialność spoczywać będzie zarówno na pracowniku – który został upoważniony do przeprowadzenia przetargu – jak i na osobach, które popełnią błędy przy samym przygotowaniu postępowania.

Jeśli zaś chodzi o rozliczanie środków z Unii Europejskiej, to przepisy te nie będą odnosić się jak dotychczas jedynie do wybranych programów pomocowych. Dotyczyć będą wszystkich programów i niemal wszystkich etapów przekazywania, dysponowania i rozliczania środków z bezzwrotnej pomocy unijnej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY