Upały wciąż groźne. Alerty IMGW drugiego stopnia

435

W najbliższych dniach wysoka temperatura ma się utrzymywać, a nawet wzrastać. Słupki rtęci mogą „poszybować” aż do 34 „kresek” w cieniu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla kilku województw lub ich części. Wśród zagrożonych jest także powiat lubiński. 

Fot. Pixabay

Dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie dają cienia wątpliwości: czekają nas upalne dni. Alertem drugiego stopnia została objęta już zachodnio-południowa część Polski, w tym też powiat lubiński. 

– Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C, jedynie pierwszej nocy 23/24.06.2022 temperatura minimalna będzie niższa od 12°C do 14°C – informuje dyżurny synoptyk z Biura Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu. 

Komunikat jest ważny od dziś, czyli 23 czerwca, od godz. 12 do poniedziałku, 27 czerwca do godz. 20. Prawdopodobieństwo wystąpienia omawianego zjawiska szacowane jest na 80 procent.

Takie upały są mogą być groźne dla naszego zdrowia i życia. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są dzieci, osoby starsze i zwierzęta. W ciągu dnia lepiej nie wychodzić z domu bez wyraźnej potrzeby. Nie zapominajmy też o noszeniu nakrycia głowy, by nie narazić się na udar.