Uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej

766

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami uczniowie z 11 województw, w tym również na Dolnym Śląsku, wrócili dziś do nauki stacjonarnej. Powrót do szkoły w pozostałych województwach odbędzie się tydzień później, po zakończonych feriach zimowych.

Uczniowie klas 5-8 i szkół ponadpodstawowych wracają dziś do nauki tradycyjnej po blisko miesięcznej przerwie. Nauczanie zdalne wprowadzono 27 stycznia, z uwagi na gwałtowny wzrost liczby zakażeń oraz widmo niewydolności systemu odpowiedzialnego za kierowanie na kwarantann.

Dziś do szkolnych ławek wrócili uczniowie z 11 województw, w tym Dolnoślązacy. W pozostałych pięciu województwach, czyli lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim, śląskim, dzieci rozpoczną naukę stacjonarną w poniedziałek, 28 lutego, po zakończeniu ferii zimowych.

Pierwotnie powrót wszystkich uczniów do nauki planowało właśnie na ostatni dzień lutego. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i minister zdrowia Adam Niedzielski zdecydowali jednak o skróceniu nauki zdalnej o tydzień. 12 lutego weszła w życie nowelizacja rozporządzenia, zgodnie z którą zajęcia stacjonarne w szkołach zawieszono tylko do 20 lutego. Powodem zmiany decyzji była znaczna poprawa sytuacji pandemicznej.

Istnieje spora szansa, że uczniowie do szkół wrócili już na stałe, na co liczą zarówno uczniowie, rodzice, jak i nauczyciele. Ciągłe zmiany sposoby nauki nie wpływają korzystnie na proces edukacji młodych ludzi.

– To jest dramat, który nie służy nikomu, ani uczniom, ani nauczycielom, ani rodzicom. Miejmy nadzieję, że teraz szkoły będą już funkcjonować normalnie, tak jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni – mówi Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału oświaty w lubińskim magistracie.

Przypomnijmy, że zawieszenie stacjonarnego funkcjonowania nie obejmowało szkół podstawowych w zakresie klas I-IV, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, czyli tzw. zerówek, a także wszystkich typów placówek wychowania przedszkolnego. Tam, co do zasady, cały czas zajęcia odbywały się stacjonarnie.

Nie ograniczono też stacjonarnego funkcjonowania młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych i poradni psychologiczno-pedagogicznych, a także burs i internatów.

Ułatwieniem w powrocie uczniów do nauki tradycyjnej kwestii będzie zmiana w prawie dotycząca tzw. kwarantanny z kontaktu. Do niedawna każda osoba, która miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, a nie była zaszczepiona, musiała odbyć najpierw 10-dniową, a później 7-dniową kwarantannę. Podobnie było w szkołach. 11 lutego resort zdrowia podjął jednak decyzję o usunięciu tzw. kwarantanny z kontaktu. Oznacza to, że osoba, która miała bliski kontakt z osobą zakażoną, nie zostanie objęta nadzorem sanepidu.

Funkcjonowanie szkół powinien usprawnić również skrócony do 7 dni okres izolacji dla osób z potwierdzonym COVID-19.


POWIĄZANE ARTYKUŁY