Uczą się prawdziwego życia

31

Przeniesienie do Lubina podopiecznych domu dziecka w Ścinawie okazało się strzałem w dziesiątkę. Po roku od przeprowadzki dyrektor Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania w Lubinie Ewa Cieślowska podsumowuje pierwsze efekty tej decyzji.

– W Lubinie powstały cztery mniejsze placówki, w których mieszka obecnie 46 podopiecznych. Celem ich utworzenia było stworzenie dzieciom warunków życia i codziennego funkcjonowania zbliżonych do życia w rodzinach naturalnych. Dzieci mieszkające w małych grupach doświadczają zwykłej codzienności. Mają swoje prawa, obowiązki, czynnie uczestniczą w pracach domowych czy ustalaniu budżetu i wydatków. W ten sposób będą lepiej przygotowane do dorosłego życia – mówi Ewa Cieślowska.

Dzieci aktualnie zamieszkują cztery placówki. Są to trzy domy jednorodzinne i jedno mieszkanie. Jak relacjonują opiekunowie i prawnicy PCOiW w Lubinie, podopieczni dzięki takiej zmianie utożsamiają się ze swoim miejsce zamieszkania. Ich miejsce przestało być dla nich tylko ośrodkiem lub bidulem, a stało się ich domem, o który dbają i do którego chcą wracać. Mogą też decydować o wystroju wnętrz, stąd ich życie znacznie bardziej zbliżyło się do życia dzieci w normalnych rodzinach.

– Kolejnym argumentem przemawiającym za słusznością decyzji o przeniesieniu podopiecznych do Lubina była większa dostępność do poradni specjalistycznych, opieki medycznej czy jednostek oświatowych. Organizacja czasu wolnego również stała się łatwiejsza, ponieważ nie ma potrzeby dowożenia dzieci do Lubina na przykład na kręgielnię czy do kina, bo wszystko mamy na miejscu. Jest to dla wszystkich dużym udogodnieniem – dodaje Ewa Cieślowska.

Jak się okazało, przekształcenie tradycyjnego Domu Dziecka w zespół samodzielnych placówek, zorientowanych na potrzeby dzieci, pozwoliło na zaspokojenie ich potrzeb rozwojowych oraz wzmocnienie poczucia ich własnej wartości i przynależności. Podopieczni w końcu mogą mieć wpływ na swoje dziś i jutro. Z pomocą opiekunów i wychowawców, sprawujących nad nimi całodobową opiekę, dzieci mogą w pełni przygotować się do samodzielnego dorosłego życia.

Powiat lubiński jest jednym z pierwszych powiatów, które zastąpiły tradycyjne domy dziecka mniejszymi placówkami. Ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej nakazuje bowiem dokonanie takich przekształceń wszystkim samorządom do stycznia 2021 roku. Patrząc na niepodważalne korzyści płynące z tych zmian przede wszystkim dla dzieci, powiat lubiński postanowił nie czekać aż tak długo i zmienić na lepsze życie podopiecznych najszybciej jak to było możliwe.


POWIĄZANE ARTYKUŁY