Ochy i achy towarzyszyły większości dzisiejszych wykładów, spotkań oraz pokazów w lubińskiej Muzie. Podczas rozpoczętego właśnie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki można między innymi dotknąć węża, pobawić się robotem czy zobaczyć żołnierzy w pełnym uzbrojeniu w akcji. A jutro w holu Muzy ma się pojawić łazik marsjański.
– To już drugi festiwal, który organizujemy. Cieszymy się bardzo, bo w uznaniu za zeszły rok zostaliśmy regionalnym koordynatorem tej imprezy – mówi Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury Muza, które współorganizuje festiwal. – Zainteresowanie było ogromne. W tym roku w zajęciach w ramach festiwalu weźmie udział sześć tysięcy osób, uczniów szkół z całego powiatu lubińskiego oraz dorosłych – dodaje.
Festiwal potrwa dwa dni. Wykłady i różne zajęcia będą się odbywać dzisiaj i jutro. Tylko dzisiaj można wziąć udział w aż 33 spotkaniach z nauką. Dzieci i młodzież poznają między innymi różne owady. Obejrzą roboty z klocków lego i dowiedzą się wielu ciekawostek na temat jedzenia, na przykład usłyszą o środkach chemicznych stosowanych w żywności czy o sposobach jej konserwacji. Wykładów jest jednak o wiele więcej.
Klub pod Muzami na przykład opanowali żołnierze. – Zaprezentujemy techniki bojowe i wyposażenie żołnierzy, a także procedury medyczne na współczesnym polu walki, według amerykańskich wytycznych, oraz sposoby pierwszej pomocy w warunkach cywilnych – mówi kapitan Aleksander Ziemiński z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia.
Ubrani w mundury, wyposażeni w broń żołnierze, a właściwie studenci trzeciego i czwartego roku wspomnianej szkoły, pokazali lubińskim uczniom, jak wygląda starcie na polu walki.
Do Lubina przywieźli ze sobą między innymi broń strzelecką, granatniki, noktowizory, kamizelki wielofunkcyjne, a także sprzęt medyczny, w tym defibrylator.
– Wiele wykładów jest bardzo ciekawych, chętnie poszłabym na większość, ale czasu nie wystarczy – mówi z uśmiechem dyrektor Życzkowska-Czesak. – W tym roku do festiwalu przyłączyły się także Zakłady Górnicze „Rudna”, które świętują swoje 40-lecie. To ich dyrektor, Mirosław Laskowski, wygłosił wykład inauguracyjny, opowiadając o skarbach wnętrza Ziemi – dodaje.