Uczą, jak dokarmiać, żeby nie zaszkodzić

741

Kiedy i w jaki sposób można dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić – tego uczą lubinian pracownicy tutejszego zoo. Właśnie ruszyli z prelekcjami w szkołach i przedszkolach. Chętne grupy wciąż mogą się zgłaszać.

– Akcja informacyjna „Jak mądrze dokarmiać ptaki” to inicjatywa Stowarzyszenia „Lubin i okolice”, którą aktywnie wspieramy już od pięciu edycji. Ma na celu wspieranie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego poprzez wyszczególnienie najpopularniejszych gatunków ptaków dziko występujących na obszarze gminy miejskiej Lubin, jak i poprzez poszerzanie stanu wiedzy społeczności lokalnej na temat prawidłowego dokarmiania tych zwierząt w zakresie: wskazania prawidłowego pokarmu w zależności od gatunku, sposobu podawania oraz okresu podawania – mówi Agata Bończak, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Do tej pory w ramach akcji drukowano i rozprowadzano plakaty oraz ulotki, organizowano również warsztaty w zoo czy przygotowywano pakiety informacyjne dla placówek oświatowych. W tym roku pracownicy zoo wyszli w teren i odwiedzają ze swoimi prelekcjami szkoły i przedszkola. Kilka takich spotkań już się odbyło.

– Zajęcia są bezpłatne, dostosowane do wieku uczestników i przeznaczone dla grup zorganizowanych. Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem tel. 734 170 991 – dodaje Bończak. – Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak prawidłowo pomagać ptakom, czym karmić, a czego unikać. Będą mieli także okazję do zobaczenia np. rodzajów zbóż, poznają również pokarmy podawane ptakom w lubińskim ogrodzie zoologicznym, wśród których najwięcej emocji budzą żywe okazy szarańczy, drewnojadów i mączników – wylicza.

Jak się okazuje, z pozoru pożyteczne dokarmianie często wykonywane jest w sposób nieprawidłowy i zamiast pomagać, szkodzi zwierzętom. Ptaków nie należy na przykład karmić chlebem. Ponadto, gdy będziemy je wspierać karmą w nieodpowiednim okresie, również możemy im zaszkodzić – będą osłabione, zanikną u nich umiejętności samodzielnego żerowania. I właśnie tego między innymi można dowiedzieć się na zajęciach organizowanych przez Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Akcja informacyjna „Jak mądrze dokarmiać ptaki” współfinansowana jest ze środków gminy miejskiej Lubin.

Fot. Zoo Lubin

Ezoicreport this ad