Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego

393

Każda osoba, posiadająca status bezrobotnego jest zgłoszona przez Powiatowy Urząd Pracy do ubezpieczenia zdrowotnego od dnia rejestracji. Wyjątkiem są osoby uprawnione do renty rodzinnej, osoby zgłoszone do ubezpieczenia przez KRUS oraz osoby zarejestrowane jako poszukujące pracy.

Bezrobotny podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu w urzędzie pracy nie może być jednocześnie zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny przez inne osoby. Jeśli osoba zgłoszona była do ubezpieczenia zdrowotnego przez współmałżonka lub rodzica w zakładzie pracy lub ZUS, a zarejestrowała się w urzędzie pracy jako bezrobotna, to z dniem rejestracji uzyskuje samodzielny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Zatem pracodawca lub ZUS (na wniosek ubezpieczającego) powinien wyrejestrować współmałżonka lub dziecko z ubezpieczenia zdrowotnego z dniem ubezpieczenia w urzędzie pracy.

Osoba bezrobotna ma obowiązek zgłosić do NFZ członków rodziny, o ile nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu lub u innych osób.

Za członka rodziny bezrobotnego uważa się:

– dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka do ukończenia przez nie 18 lat. Jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 18 lat, może być zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26 lat. Dziecko posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi może być zgłoszone do ubezpieczenia bez ograniczeń wieku;

– małżonka – mąż, żona (ale nie konkubenci);

– krewnych wstępnych (rodziców, dziadków) pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny wymagany jest dowód osobisty i karta wizyt bezrobotnego oraz PESEL zgłaszanego członka rodziny. W przypadku, gdy bezrobotny zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego dzieci uczące się, które ukończyły 18 lat, a nie osiągnęły 26 roku życia i nie posiadają innego tytułu ubezpieczenia, składają pisemne świadczenie o kontynuacji nauki.

Członkowie rodziny uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

UWAGA! Bezrobotny ma obowiązek wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny w przypadku:

– podjęcia zatrudnienia, rozpoczęcia działalności gospodarczej lub uzyskania statusu bezrobotnego,

– ukończenia przez pełnoletnie dziecko szkoły średniej, wyższej lub skreślenie z listy uczniów, studentów,

– ukończenia 26 lat przez dziecko, nawet jeśli nadal się kształci, chyba że posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego obowiązane są do niezwłocznego informowania urzędu pracy o wszelkich zmianach dotyczących jego ubezpieczenia i ubezpieczenia członków rodziny.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej powstaje z dniem uzyskania statusu bezrobotnego, a ustaje po upływie 30 dni od dnia utraty statusu bezrobotnego.

Informujemy, że od 1.01.2013 r. nastąpiły zmiany w sposobie potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego. W placówkach medycznych nie trzeba już przedstawiać zaświadczeń w celu potwierdzenia posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Wystarczy jedynie PESEL i dokument tożsamości, aby pracownik służby zdrowia sprawdził w portalu eWUŚ zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli NFZ nie potwierdzi osobie uprawnień do bezpłatnej opieki medycznej, to mamy prawo do przedłożenia zaświadczenia o podleganiu ubezpieczenia lub złożenia stosownego oświadczenia.

Szczegółowych informacji na temat ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych osób bezrobotnych udziela pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie – Małgorzata Kluza, specjalista ds. Ewidencji i Świadczeń, pokój nr 13a, telefon: (76) 746-14-34.


POWIĄZANE ARTYKUŁY