Treść umowy, czyli na co zwracać uwagę

21

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedawca, który sprzedaje rzecz ruchomą konsumentowi (również usługodawca zawierający umowę o dzieło, której rezultatem jest rzecz ruchoma) powinien udzielić mu stosownych informacji. Cena podawana przez sprzedawcę powinna być ceną brutto, to znaczy, że musi zawierać wszystkie podatki, opłaty, narzuty. Cena podana jest ostateczną i całkowitą, którą konsument ma uiścić.

 

Pani Kasia nie dopłaca
Pani Kasia nie musi płacić więcej za wykonanie okien, jeśli produkujący okna po wykonaniu usługi żąda dopłaty, która wcześnie nie była uzgodniona (nie był to warunek umowy). Fakt, że profesjonalista nie oszacował ceny ustalając ją z konsumentem,
zasadniczo obciąża tego profesjonalistę.

Oczywiście sprzedawca, a co za tym idzie usługodawca, dokonujący sprzedaży w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany nie tylko do podania ceny, ale także do udzielenia kupującemu jasnych, zrozumiałych i nie wprowadzających w błąd informacji, wystarczających do prawidłowego i pełnego korzystania ze sprzedanego towaru konsumpcyjnego.( dzieła- rzeczy ruchomej).
Obowiązuje zasada – konsument ma być tak poinformowany o wszystkich aspektach transakcji i cechach towaru, aby to było dla niego zrozumiałe.

Do informacji, które obowiązkowo muszą być podane konsumentowi należą: nazwa towaru, określenie producenta lub importera, znak zgodności wymagany przez odrębne przepisy informacje o dopuszczeniu do obrotu w Rzeczpospolitej Polskiej, określenie energochłonności towaru, stosownie do jego rodzaju, inne dane wskazane w odrębnych przepisach.

Informacje, o których mowa powyżej, powinny znajdować się na towarze konsumpcyjnym lub być z nim trwale połączone, w przypadku gdy towar jest sprzedawany w opakowaniu jednostkowym lub w zestawie. W pozostałych przypadkach profesjonalista jest obowiązany umieścić w miejscu sprzedaży towaru informację, która może zostać ograniczona do nazwy towaru j jego głównej cechy użytkowej oraz wskazania producenta lub importera.

Ustawodawca daje konsumentowi dodatkowe uprawnienie, mianowicie – na żądanie konsumenta usługodawca (sprzedawca) jest obowiązany wyjaśnić znaczenie poszczególnych postanowień umowy, a więc także informacje, które zostały wskazane powyżej.

Podstawową zasadą, którą powinniśmy się kierować, winna być nie tylko cena towaru lecz uzyskanie precyzyjnych i zrozumiałych informacji o zamawianym dziele (towarze) i cechach transakcji. Tylko w takim przypadku podejmiemy prawidłową decyzję: czy skorzystać z danej oferty czy nie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY