Ponad 283 tys. wejść odnotowały w tym roku liczniki umieszczone przy wejściu do parku Leśnego w Lubinie. Gości przyciągał nie tylko wyjątkowo popularny Park Linowy, ale też wystawy i imprezy przygotowane przez Muzeum Historyczne.
Wynikami tego sezonu Muzeum pochwaliło się właśnie na swoim facebookowym profilu. O rekordowej popularności Parku Linowego pisaliśmy już TUTAJ. Wiszące ścieżki uwielbiają najmłodsi goście, ale nie brakuje na nich też nastolatków i dorosłych. W sumie, od marca, zanotowano tu 293 588 wejść.
Sporo ludzi odwiedza też wystawy historyczne:
W przypadku każdej z ekspozycji około 10 tys. wejść dotyczy grup zorganizowanych – wycieczek szkolnych i osób oglądających wystawy z przewodnikiem. Pozostałe odwiedziny to wynik zaciekawienia lubinian i przyjezdnych parkowymi atrakcjami. W nowym sezonie czekać będą na nich nowości.
– Nad wystawami pracujemy bez przerwy, bo przygotowanie jednej ekspozycji trwa od półtora roku do dwóch lat – mówi Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie. – Mamy już gotowy plan na rok przyszły i 2023, a dwa lata później zamierzamy uczcić tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego.
Duża zmiana czeka bunkry – wystawę poświęconą okupacji sowieckiej na rok zastąpią tu dioramy i modele. To atrakcja przygotowywana z myślą przede wszystkim o dzieciach i młodzieży.
Zniknie też pustynny piasek i drogowskazy na Tobruk, ale w miejscu, gdzie można było poznać dzieje polskich żołnierzy walczących w Afryce i na Morzu Śródziemnym, pozostanie symulacja wnętrza okrętu podwodnego.
– Będzie podstawą do wystawy poświęconej polskiej marynarce wojennej – zapowiada Marek Zawadka. Dyrektor Muzeum liczy na to, że ten temat stanie się dla gości parku tym bardziej interesujący, że niedługo na kinowe ekrany ma wejść film „Orzeł. Ostatni patrol”, opowiadający o legendarnym polskim okręcie podwodnym ORP „Orzeł”.
Z parku Leśnego wyjadą też dwa zabytkowe wagony, które staną przy ul. Kolejowej jako część wystawy opowiadającej o lubińskich pionierach. Na ich miejsce muzealnicy szykują wielką niespodziankę – ma być gotowa w maju przyszłego roku.
Fot. BM; grafika: Muzeum Historyczne w Lubinie