To będzie żywa lekcja historii i sportu

923

Po sukcesie pierwszej edycji, członkowie Rodzinnej Grupy Rekonstrukcyjnej z Lubina oraz Stowarzyszenia Boks Lubin po raz drugi postanowili zorganizować w parku Leśnym „Sportowy Powrót do Przeszłości”. Podczas tego historyczno-sportowego wydarzenia będzie można podziwiać m.in. inscenizację igrzysk olimpijskich z 1928 i 1932 roku czy rekonstrukcję jednej z bitew Powstania Styczniowego.

Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę, 16 czerwca, w parku Leśnym w pobliżu wagonów. Każdy, kto odwiedzi to miejsce, będzie miał okazję zobaczyć inscenizację igrzysk olimpijskich z 1928 i 1932 roku, podczas których Janusz Kusociński zdobył złoto na 10 tys. metrów, a Halina Konopacka pierwszy medal z najcenniejszego kruszcu dla Polski. Organizatorzy przypomną również Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce z 1922 i 1930 r., walki pięściarskie, gdzie zawodnicy Boks Lubin wcielą się w autentycznych zawodników z lat 70-tych jak Ryszard Cal, Wiesław Niemkiewicz czy Stanisław Drozd. W akcji obejrzymy też byłych zawodników tenisa stołowego Zagłębia Lubin: Alicję Skrzypicką, Dorotę Djaczyńską oraz Jerzego Florczaka, który swego czasu pokonał samego Andrzeja Grubbę.

Nie zabraknie również wydarzeń typowo historycznych. Rekonstruktorzy postarają się pokazać, jak mogła wyglądać bitwa pod Kleczewem z 10 czerwca 1863 roku, gdzie oddziały Edmunda Calliera i Wincentego Raczkowskiego stanęły w szranki z wojskiem carskim, pod ogólnym dowództwem generała Krasnokutskiego. Na koniec odbędzie się Bieg ku Pamięci Powstańców Styczniowych im. Stanisława Brzóski. Przewidzianych zostało 50 pakietów z niespodziankami dla dorosłych, natomiast organizatorzy nie wykluczają też udziału dzieci w tej zabawie.

Na miejscu będzie też można spróbować swoich sił w rzemiośle drewnianym u mistrza Zbigniewa Rachwalskiego, a także zagrać z szeregowym Franciszkiem Dolasem w karty i nietypowe gry planszowe, a także wygrać historyczne nagrody.

– Walczymy o dziedzictwo naszego kraju. To nasza wspólna historia, o której powinniśmy pamiętać i pielęgnować dzieje naszych przodków. Z ich walki Polska mogła z czasem odbudować swoje struktury, życie społeczne w każdej dziedzinie życia, w tym sport, o którym wiedzę przekazujemy podczas żywej lekcji historii – mówi Mariusz Babicz, prezes Stowarzyszenia Boks Lubin i członek Rodzinnej Grupy REKO, organizator II Sportowego Powrotu do Przeszłości.

Mariusz Babicz i sanitariuszki (Fot. archiwalne z I edycji wydarzenia)

– Zapraszamy z nami na podróż w czasie, która przybliży nam życie powstańców styczniowych, a także sportowców, którzy zdobywali laury w II RP, i regionalny sport, w tym historię pięściarskiego Zagłębia Lubin oraz tenisa stołowego – zachęca.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Boks Lubin wraz z Rodzinną Grupą Rekonstrukcyjną, przy współpracy z Parkrun Lubin, Związkiem Piłsudczyków RP oraz Muzeum Zagłębia Lubin. Natomiast partnerami imprezy są IPN we Wrocławiu oraz park Leśny. Szczegółowy harmonogram na poniższym plakacie. O pierwszej edycji wydarzenia pisaliśmy tutaj


POWIĄZANE ARTYKUŁY