Teleporady zamiast konsultacji lekarskich (AKTUALIZACJA)

4663

W związku z epidemią koronawirusa Główny Inspektor Sanitarny przygotował wytyczne dla placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, dotyczące postępowania z pacjentami. Zgodnie z zaleceniami podstawową formą udzielania świadczeń przez lekarzy mają być teleporady, czyli konsultacje przez telefon.

Fot. Pixabay

AKTUALIZACJA. Jak poinformowało nas dziś rano Miedziowe Centrum Zdrowia, na stronie NFZ widnieje błędny numer telefonu, jeśli chodzi o ich placówkę. Poprawny numer, pod który lubinianie mogą dzwonić w sprawie teleporad, to: 76 7231 530.

Od pewnego czasu polscy pacjenci mogą korzystać z teleporad medycznych i bez wychodzenia z domu skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Taką możliwość oferują placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w całej Polsce, których lista dostępna jest tutaj. Od wczoraj teleporad udzielają także lekarze specjaliści. Z wizyt na odległość mogą także korzystać m.in. pacjenci poradni onkologicznej, kardiologicznej czy neurologicznej.

– Dzięki zdalnemu kontaktowi pacjenta ze swoim lekarzem, znacznie ograniczamy możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Teleporada zwiększa bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego i jednocześnie jest traktowana na równi z wizytą w gabinecie lekarskim – podkreśla prezes NFZ Adam Niedzielski.

GIS mówi, że należy szeroko informować pacjentów o konieczności kontaktu telefonicznego w celu ustalenia możliwości wizyty w przychodni. Każdego pacjenta rejestracja powinna poinformować o możliwości uzyskania teleporady. Podczas rozmowy telefonicznej rejestracja powinna przeprowadzić ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem.

Masz gorączkę, duszności, kaszel? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc.

– czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Pacjent z objawami infekcji lub podejrzany o zakażenie wirusem z Chin powinien telefonicznie przełożyć poradę na inny termin. Nie zawsze objawy w powiązaniu z kontaktem w okresie ostatnich 14 dni świadczą o zakażeniu koronawirusem, ale każdy pacjent mający objawy ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka powyżej 38 stopnie C wraz z kaszlem lub dusznością) w powiązaniu z kryteriami epidemiologicznymi powinien trafić do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.

Każdemu pacjentowi, również bez cech infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza najpierw należy udzielić teleporady. Tylko w sytuacjach kiedy jest to niezbędne, pacjent powinien zostać umówiony na konkretną godzinę do lekarza.

Lekarz udzielający teleporady na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego.

Pozostałe zalecenia mówią, aby zorganizować rejestrację tak, aby pacjent przebywał w odległości minimum jednego, a najlepiej dwóch metrów, zadbać o dokładne mycie i odkażanie powierzchni i sprzętów przez personel sprzątający, dezynfekować klamki, gałki oraz blaty biurek i ladę rejestracji kilka razy w ciągu dnia oraz zlikwidować tzw. kąciki zabaw dla dzieci, usunąć gadżety dla dzieci oraz inne zbędne przedmioty z poczekalni.

Fundusz uspokaja jednocześnie, że teleporady nie uniemożliwią bezpośrednich wizyt u lekarzy. Jeśli po zdalnym wywiadzie będzie taka konieczność, pacjenci otrzymają sugestię skorzystania z wizyty w placówce medycznej lub skontaktowania się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.


POWIĄZANE ARTYKUŁY