Teatr w czasach zarazy, czyli Jesień Teatralna w nietypowych okolicznościach

1611

Dziś opublikowano program tegorocznej Jesieni Teatralnej, a 1 września ruszy rezerwacja i sprzedaż biletów. – Jeśli chodzi o program, zaproponowaliśmy taki zestaw, który mam nadzieję wyciągnie naszych widzów z kiepskich nastrojów, w które popadli tak długo się z nami nie widząc. Większość propozycji ma charakter rozrywkowy, groteskowy i farsowy, ale są i poważne spektakle – mówi Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury Muza.

Gabriela Donczew i dyrektor Muzy Małgorzata Życzkowska-Czesak

To nie będzie typowa Jesień Teatralna. Odbywać się będzie bowiem w specyficznych warunkach. Mimo obowiązujących obostrzeń, udało się jednak zorganizować ciekawą propozycję nie tylko dla wielbicieli teatru. Będzie sześć spektakli teatralnych dla dorosłych, koncerty oraz przedstawienia dla dzieci. Lubinianinie zobaczą na scenie między innymi Wojciecha Pszoniaka – jego monodram „Belfer” zainauguruje tegoroczną Jesień 3 października – Kabaret Hrabi czy Szymona Majewskiego.

– Musieliśmy przenieść sporo spektakli z wiosny, bo tak planowaliśmy kiedy zamknięto nam działalność, żeby pokazać naszym widzom te propozycje jesienią. Bilety wtedy kupione zachowują ważność. Mamy też kilka propozycji koncertowych. Będzie u nas Jacek Bończyk z programem poświęconym Wojciechowi Młynarskiemu. Mamy również muzyczny spektakl, który przeniesie nas pod dachy Paryża – Scena Kamienica pokaże „Milord de Paris” bardzo roztańczony i kolorowy. Jest także spektakl, który rozweseli publiczność damską, czyli druga cześć pokazywanego już u nas z powodzeniem „Klimakterium” – wylicza dyrektor Małgorzata Życzkowska-Czesak.

Będzie również kilka propozycji dla najmłodszych i nieco starszych widzów. Teatr Gry i Ludzie z Katowic pokaże spektakl „O jeżu Jerzyku, co nie mógł zasnąć” dla najnajów oraz dla nieco starszych dzieci, od 4. roku życia – „Bajkę o księciu i złym smogu”.

– W grudniu zapraszamy całe rodziny na spektakl Teatru Ruchu Ocelot „Opowieść wigilijna”. Mamy również ofertę dla młodzieży: świetny spektakl traktujący o zaburzeniach psychicznych „Psujesz trochę humor wszystkim dookoła” Teatru Zakład Krawiecki – dodaje Gabriela Donczew z Centrum Kultury Muza.

Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami, podczas przedstawień teatralnych na widowni może być zajęta tylko połowa miejsc. Jednak lubińskiej Muzie udało się porozumieć z teatrami i jeśli będzie zainteresowanie widzów, niektóre spektakle zostaną zagrane po dwa razy.

Program tegorocznej Jesieni Teatralnej od dziś można znaleźć na stronie internetowej Muzy www.ckmuza.eu. 1 września ruszy natomiast rezerwacja i sprzedaż biletów. Można będzie to zrobić wysyłając maila, przychodząc do kasy w Muzie lub dzwoniąc. Co ważne, maile, które zostaną wysłane przed 1 września, nie będą realizowane.

Widzowie uczestniczący w Jesieni Teatralnej będą musieli się dostosować do wprowadzonych w całym kraju obostrzeń. Oprócz tego, że w sali będzie mogła być zajęta tylko połowa miejsc, każdy będzie musiał zakrywać nos i usta, dezynfekować ręce, a także zapoznać się z regulaminem i wypełnić oświadczenie widza, w którym poda między innymi swój numer kontaktowy.

– Nie ukrywamy radości z tego, że ruszamy z 12. edycją Jesieni Teatralnej, choć w wyjątkowych okolicznościach. Mamy nadzieję, że mimo obostrzeń i tego wszystkiego, co się dzieje w Polsce i na świecie, będziemy mogli znowu cieszyć się sztuką, teatrem i koncertami – przyznaje Donczew.

– Bardzo nam zależy na odbudowaniu serdecznych relacji z widownią, ale i z artystami, którzy myślę najbardziej ucierpieli z powodu tak długiej przerwy w pracy. Chcemy państwa rozbawić, skłonić do refleksji i pokazać, że jak zawsze jesteśmy z wami – dodaje dyrektor Życzkowska-Czesak.


POWIĄZANE ARTYKUŁY