Targowisko sztuki, czyli artystyczny miszmasz dla każdego

1111

– Kiedy tu przyszliśmy syn nie wiedział, za co się złapać. Wszystkiego chciał spróbować, a jak widać naprawdę sporo tych atrakcji – przyznaje pani Monika, która podobnie jak tysiące innych mieszkańców, wzięła udział w dzisiejszym Pikniku Artystycznym Targowisko Sztuki, zorganizowanym przez Centrum Działań Twórczych w Lubinie. Impreza odbyła się po raz trzeci i, tak jak w poprzednich dwóch edycjach, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

To wydarzenie stało się już tradycją CDT. W ten sposób we wrześniu inaugurują nowy sezon artystyczny. Pierwsza edycja wydarzenia, która odbyła się 4 września 2021 roku, okazała się ogromnym sukcesem. Wzięło w niej udział łącznie kilka tysięcy osób. Podobnie było rok temu oraz dzisiaj.

Teren wokół siedziby Centrum przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 6a na kilka godzin zamienił się w barwną przestrzeń kultury, sztuki i relaksu. Na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji, m.in.: warsztaty artystyczne, koncert, akcja graffiti, animacje Teatru Avatar, a ponadto dmuchańce i wata cukrowa. Oczywiście wszystko bezpłatnie.

– Jesteśmy tutaj po raz pierwszy i żałuję, że wcześniej nie uczestniczyliśmy w tej imprezie. Dzieciaki są w siódmym niebie – mówi pani Ewa z Lubina, który przyjechała z dwójką swoich pociech.

Swoje artystyczne zamiłowania realizowały nie tylko dzieci i młodzież, ale też dorośli. A naprawdę było w czym wybierać.

– Mamy dziś fantastyczne warsztaty, począwszy od sitodruku, ceramiki do street artu. Możemy też obserwować, jak grupa artystyczna tworzy swoje murale. Jest to już kolejny etap, bo co roku one tu powstają. Do wyboru są również formy przestrzenne, jako działania malarskie. Przez cały czas zabawę nam uświetnia Dj Grubzee, zespołu pod szefostwem Ani Wołoszyn. Prócz tego jest wata cukrowa, są dmuchańce dla dzieci. Jednym słowem pełno atrakcji – wylicza Anna Wiśniewska, dyrektor CDT w Lubinie.

– Jak zwykle jest bardzo dużo ludzi. Każdy chce wziąć udział w naszych aktywnościach i twórczych działaniach. Jest świetnie. Właśnie po to robimy takie imprezy – zauważa.

Warto też wspomnieć o szczudlarzu, z którym każe dziecko chciało przybić piątkę i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Popularnością cieszyły się także bańki mydlane w rozmiarze XXL, które każdy chętny miał okazję zrobić dzięki uprzejmości Teatru Avatar.

Na finał tegorocznego Targowiska Sztuki odbył się koncert zespołu Soft Voice. Tercet wystąpił w składzie: Anna Wołoszyn, Kasia Dudek oraz Daria Urban.