Tym razem nie było problemów z wyborem indywidualności warsztatów dziennikarskich, organizowanych przez lubińską uczelnię. Prowadzącym najbardziej utkwiła w pamięci złotoryjanka Paula Wełyczko. – Wybijała się aktywnością i zaangażowaniem. Była też niesamowicie kreatywna. – mówi Katarzyna Kopecka-Piech, prowadząca jedne z warsztatowych zajęć. – Gdy padło jej imię, jednogłośnie zgodziliśmy się przyznać ten tytuł właśnie jej.
Laureatka była zaskoczona decyzją wykładowców. Speszona błyskiem fleszy aparatów i kamerami, przez chwilę nie wiedziała jak zareagować. Paula z indeksem lubińskiej uczelni w ręku wróciła do Złotoryi, gdzie w tym roku zdaje maturę. Czy potem skorzysta z możliwości studiowania dziennikarstwa na Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego, jeszcze nie wie.
– Muszę się zastanowić, bo moje marzenia związane były ze studiowaniem etnologii we Wrocławiu – wyznaje. – A ten indeks to dla mnie ogromne wyróżnienie i szansa, dlatego chcę się zastanowić.
Oprócz Pauli w warsztatach dziennikarskich, zorganizowanych już po raz trzeci przez UZZM, wzięło udział 37 młodych osób. Przyjechali między innymi z Wałbrzycha, Złotoryi i Strzegomia.
– Warsztaty adresowane były do szkół średnich. W tym roku skorzystało z nich sporo maturzystów – mówi profesor Aleksander Woźny, koordynator warsztatów. – Tym razem zaproponowaliśmy zmianę formuły i przygotowaliśmy warsztaty, które określam mianem kreowanie nowych mediów. Pod kątem nowej specjalizacji, którą zamierzamy otworzyć już od października.
Od rana licealiści poznawali tajniki nowych mediów. Uczestniczyli między innymi w zajęciach z reklamy, tworzenia treści do internetu, a także zasad kształtowania wizerunku w mediach. Po południu każdy otrzymał zaś certyfikat. A Paula, dodatkowo, przepustkę na studia dziennikarskie na lubińskiej uczelni.
MRT