Konsekwencją uszczuplenia podstawy programowej będą chociażby zmiany w egzaminach. Jak poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, najwięcej z nich należy się spodziewać na egzaminie maturalnym z języka polskiego, zarówno pisemnym, jak i ustnym, m.in. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych. CKE w specjalnym komunikacie z 10 lipca przedstawiła najważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone w egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w Formule 2023, w tym projekt listy zadań jawnych na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r.
Jak już pisaliśmy, wraz z początkiem września w szkołach będzie realizowana odchudzona o około 20 proc. podstawa programowa kształcenia ogólnego. Zostanie w niej opisane to, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym (każdy przedmiot jest opisany osobno).
Odchudzenie podstawy programowej będzie miało wpływ na egzaminy zewnętrzne: egzamin ósmoklasisty, maturę i egzaminy eksternistyczne. Od nowego roku szkolnego będą one przeprowadzane znów w oparciu o wymagania podstawy programowej, a nie wymagania egzaminacyjne wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Ministra edukacji Barbara Nowacka kilka tygodni temu podpisała nowelizacje rozporządzeń w tej sprawie.
CKE w specjalnym komunikacie z 10 lipca przedstawiła najważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone w egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w Formule 2023, w tym projekt listy zadań jawnych na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r.
Informacja dyrektora CKE o:
1) zmianach w #egzaminosmoklasisty oraz #matura od 2025 r.
2) egzaminach próbnych w grudniu 2024 r.
3) projekcie listy zadań jawnych z j. polskiego na rok szkolny 2024/2025
na stronie CKE: https://t.co/zMc3tcF1sy.— CKE (@CKE_PL) July 11, 2024
Jak podkreślono „ostateczna wersja komunikatu zostanie ogłoszona po opublikowaniu nowelizacji rozporządzenia o egzaminie maturalnym w Dzienniku Ustaw”. Jednak już dziś dostrzec, że pytań jest znacznie mniej, bo 68 zamiast ponad 100.
– Na liście zadań jawnych przeznaczonych na rok 2025 zostaną zweryfikowane zadania dotyczące lektur obowiązkowych, które w podstawie programowej z 2018 r. były wskazane jako teksty literackie do czytania w całości, natomiast w podstawie programowej z 2024 r. są wskazane jako teksty do czytania we fragmentach (lektury pozostaną na liście zadań jawnych, natomiast liczba zadań ich dotyczących zostanie zredukowana do 1–2 zadań) – czytamy w komunikacie.
W @Dziennik_Ustaw ogłoszone opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Edukacji o podstawie programowej https://t.co/cq1dn6hNVn. dla LO i Technikum (obowiązującej na #matura od 2025 r.): https://t.co/Jq7ZQQELUx
— CKE (@CKE_PL) July 11, 2024
W grudniu tego roku CKE udostępni szkołom materiały do przeprowadzenia egzaminów próbnych w zakresie przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym, rozszerzonym i dwujęzycznym w 2025 r. Materiały te zostaną również wykorzystane do przeprowadzenia badania diagnostycznego na reprezentatywnych próbach ósmoklasistów oraz uczniów ostatnich klas liceum ogólnokształcącego i technikum. Wyniki tych badań wraz ze wskazówkami egzaminatorów dla zdających zostaną opublikowane na przełomie lutego i marca 2025 r.
W dokumencie podano też informacje o zmianach w egzaminach, jakie planuje wdrożyć Centralna Komisja Egzaminacyjna.