Szlakiem dawnych pielgrzymów

48

ludzie_g__r.jpg27 marca, w czwartek, w Klubie pod Muzami o swojej wędrówce szlakiem pielgrzymkowym do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii opowie Emil Mendyk z Jeleniej Góry, przewodnik sudecki, tłumacz, z wykształcenia filozof, który od ponad 3 lat zaangażowany w odtwarzanie dawnych szlaków pątniczych na Dolnym Śląsku.

„Camino de Santiago, czyli stąd aż na koniec świata” to kolejna impreza z cyklu „Spotkania z ludźmi gór”.

Camino de Santiago to istniejący od IX wieku szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Jest to trzecie co do ważności, po Jerozolimie i Rzymie, miejsce pielgrzymowania chrześcijan. W murach katedry, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Obecnie szlak do Santiago de Compostela zatracił swój ściśle religijny charakter, jednak nadal spotykają się na mim ludzie z całego świata pielgrzymujący do tego miejsca.

W 1987 roku Rada Europy mianowała drogę św. Jakuba pierwszym kulturowym szlakiem Europy, a w 1993 i 1998 UNESCO zakwalifikowało szlaki biegnące przez terytorium Hiszpanii i Francji do miejsc światowego dziedzictwa.

27 marca o godz. 18 w Klubie pod Muzami Emil Mendyk opowie o swojej wyprawie w tamte strony.

Organizatorem spotkania jest Klub Górski Problem.

MRT


POWIĄZANE ARTYKUŁY