Sytuacja na lokalnym rynku pracy

13

Analizując sytuację na lokalnym rynku pracy w powiecie lubińskim w 2013 roku należy zauważyć, że liczba bezrobotnych w stosunku do roku poprzedniego utrzymała się na zbliżonym poziomie.

Znajdujący się obok wykres przedstawia porównywalne stany bezrobocia z ostatnich 3 lat (stan na 31 grudnia).

Utrzymujący się poziom bezrobocia (bez tendencji wzrostowych) spowodowany był stabilniejszą sytuacją gospodarczą. O stabilizacji tej świadczy też – zaobserwowane w urzędzie – zainteresowanie przez pracodawców innymi niż dotychczas formami pomocy. W roku 2013 wyraźnie chętniej korzystali oni z refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, które zgodnie z zapisami ustawowymi zobowiązani są utrzymać przez okres 2 lat. W latach wcześniejszych trudna sytuacja na rynku pracy powodowała, że ta forma aktywizacji nie cieszyła się wśród pracodawców tak dużą popularnością.

Na 31.12.2013 roku w urzędzie pracy zarejestrowanych było 4184 osoby bezrobotne, w tym 528 posiadały prawo do zasiłku. Kobiety stanowiły 58,1% ogółu zarejestrowanych. W rejestrach urzędu dużą grupę bezrobotnych stanowią osoby niezainteresowane podjęciem pracy, a jedynie składką zdrowotną. Nie oznacza to, że brak jest bezrobotnych aktywnie pracy poszukujących. W 2013 roku pracę podjęło 3161 osób. Zdecydowanie wzrosła więc liczba osób wyrejestrowanych z urzędu z powodu podjęcia pracy. Wbrew obiegowym opiniom, że w Lubinie brakuje miejsc pracy dla kobiet, to ponad połowę spośród osób podejmujących pracę w 2013 roku stanowiły właśnie panie – 1765 (55,8%).

Obok liczba osób podejmujących pracę.

Pomimo wzrostu bezrobocia rok 2013 charakteryzował się poprawą sytuacji na rynku pracy – wzrosła liczba złożonych ofert pracy w stosunku do lat poprzednich. Co korzystne – wzrost liczby ofert pracy nie był spowodowany wzrostem liczby ofert pracy na miejsca subsydiowane (tych w roku 2013 było ich o 68 mniej w stosunku do roku 2012). Świadczy to o poprawie kondycji ekonomicznej lokalnych pracodawców, co przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na pracowników.

Obok liczba złożonych ofert pracy.

Na 31.12.2013 rok urząd dysponował 58 ofertami pracy. Spadek liczby ofert pracy na koniec roku jest rzeczą naturalną – firmy zamykają okres rozliczeniowy, często też mają pozawierane umowy z pracownikami do końca roku, których nie przedłużają. Wraz z początkiem roku zainteresowanie zatrudnieniem pracowników wzrasta. Obecnie – do dnia sporządzania informacji, tj. do 16.01.2014 roku – pracodawcy złożyli zapotrzebowanie na 160 pracowników – w większości do handlu, gastronomii, budowlanki, ale też na osoby bez kwalifikacji – 31 wolnych miejsc pracy dla sortowaczy warzyw.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY