Święto z pompą

180

W niedzielę, 1 września w Chobieni w Gminie Rudna odbyły się dożynki gminne, które zgodnie z wieloletnią polską tradycją są czasem dziękczynienia za zebrane plony. Dożynkowe święto rozpoczęła msza święta, odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chobieni. Następnie wokół rynku przeszedł korowód dożynkowy w kierunku sceny, prowadzony przez grupę mażoretek z Grębocic wraz z Orkiestrą Dętą z Kwielic, działających przy Ośrodku Kultury w Grębocicach.

W barwnym korowodzie uczestniczył gospodarz dożynek wójt gminy Rudna Władysław Bigus, Adam Myrda starosta powiatu lubińskiego, Hans Jurgen Goth burmistrz gminy Oybin z Niemiec, ks. Leszek Kowalski dziekan dekanatu ścinawskiego, ks. Sławomir Kondratiuk dziekan dekanatu, księża parafii rzymskokatolickich i prawosławnych z gminy Rudna, radni gminy i powiatu na czele z Jerzym Stankiewiczem, przewodniczącym Rady Gminy Rudna oraz Krystianem Kosztyłą, przewodniczącym rady powiatu, Cecylia Stankiewicz prezes zarządu Fundacji Polska Miedź, Edward Poznar dyrektor Zakład Hydrotechnicznego, Zygmunt Woźny dyrektor Huty Miedzi w Orsku, Teodor Habura dyrektor ds. technicznych Zakładu Wzbogacania Rud, Kazimierz Huk dyrektor ARiMR we Wrocławiu, kierownicy powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych i służb jednostek bezpieczeństwa, starostowie i starościny z poprzednich dożynek gminnych, sołtysi z gminy Rudna, prezesi stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, lokalni przedsiębiorcy, mieszkańcy całej gminy oraz delegacje sołectw gminy Rudna, niosąc poświęcony podczas mszy dziękczynnej chleb dożynkowy oraz wykonane przez sołectwa i inne organizacje wieńce dożynkowe.

Głównym punktem obchodów uroczystości było przekazanie przez starostów dożynek: Stanisława Biadalę i Janinę Dańczak, chleba dożynkowego na ręce gospodarza Władysława Bigusa. Wójt dziękował rolnikom za trud pracy na roli oraz tradycyjnie ze starostami dzielił chlebem zaproszonych gości i przybyłych mieszkańców.

Podczas uroczystości został rozstrzygnięty konkurs na „najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Do konkursu gminnego wpłynęły łącznie 32 zgłoszenia, a komisja w składzie: Urszula Galoch, Renata Bachanet i Małgorzata Linda, po bardzo wnikliwej nard zadzie, przyznały następujące miejsca:

Kat. Wieniec tradycyjny:
I – sołectwo Chobienia
II – sołectwo Wysokie
III – sołectwo Naroczyce
Kat. Wieniec florystyczny
I – Janina Zagórska
II – sołectwo Chełm
III – Wolontariat Dzieci z Naroczyc
Kat. Ozdoby związane ze świętem plonów
I – Beata Dzida
II – Danuta Rukść oraz Stowarzyszenie „Chobienia Od Nowa”
Do konkursu gminnego na „najpiękniejszy stragan” wpłynęły łącznie 23 zgłoszenia, nagrody przyznano:
Kat. Zagroda/stragan
I – sołectwo Wysokie
II – sołectwo Górzyn
III – sołectwo Kębłów
Kat. Stoisko z ozdobami ludowymi
I – Andrzej Mika, Wysokie
II – Gwizdanów – stoisko rękodzieła
III – sołectwo Radoszyce
Do konkursu „na najsmaczniejszą potrawę regionalną” wpłynęło łącznie 10 zgłoszeń. Komisja w składzie: Urszula Znamirowska, Lila Plichta i Agnieszka Jarosz wyłoniły zwycięzców:
Kat. Dekoracyjny wypiek chleba
I – sołectwo Gawrony
Wyróżnienie – sołectwo Kliszów
Kat. Smalec dożynkowy
I – sołectwo Nieszczyce
Kat. Potrawa regionalna
I – sołectwo Wysokie
Podczas tegorocznych dożynek został również rozstrzygnięty konkurs „Gmina Rudna miejsce z duszą”, komisja w składzie: Danuta Adamska, Barbara Wilczura, Dariusz Porada, Katarzyna Przeworska, nagrody przyznali:
I – ex aequo Jakub Borkowski – Chobienia, Agata Banaszkiewicz – Naroczyce, Przemysław Czech – Chobienia
II – Dagmara Doberstein – Chobienia
III – Beata Harla
Wyróżnieni zostali:
Żaklina Bagińska, Zuzanna Doberstein, Aneta Malinowska, Marika Wiśniewska, Paulina Bieś, Filip Mazur. Wszyscy wyróżnieni są mieszkańcami Chobieni.
W konkursie na „najpiękniejszy ogródek przydomowy w gminie Rudna” komisja w składzie:
Urszula Znamirowska, Stanisław Pastuch, Katarzyna Przeworska, nagrody przyznali:
I – Danuta Smolna – Stara Rudna
II – Małgorzata Dańczak – Stara Rudna
III – Olga Pelc – Orsk
Wyróżnieni zostali:
Kazimierz Maciejewski, Katarzyna Jelonek, Zbigniew Kondrat, Halina Juszkiewicz, Krystyna Chmielewska, Krystyna Makarczyk, Danuta Rukść, Edyta Jończyk i Anna Gorbacz.

Zwycięzcom poszczególnych konkursów nagrody wręczali: Władysław Bigus oraz Katarzyna Przeworska, dyrektor Chobieńskiego Ośrodka Kultury. Podczas Dożynek Gminnych w Chobieni Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolnej na czele z Franciszkiem Baranowskim uhonorowano specjalnymi wyróżnieniem kilku rolników z terenu gminy Rudna za wybitne osiągnięcia i trud rolniczej pracy.

W części obrzędowej dożynek wystąpił zespół Sasanka, działający przy Centrum Kultury w Rudnej. Mogliśmy również zobaczyć i wysłuchać przygotowane przez sołectwa przyśpiewki ludowe, które z humorem opowiadały o naszej codzienności oraz tegorocznych dożynkach.

Podczas trwania całej uroczystości można było obejrzeć bogaty program artystyczny. Swoje sportowe umiejętności pokazali nam zawodnicy ze Stowarzyszenia Karate Goju Ryu Shuseikan Chobienia, którzy zaprezentowali walki wschodu pod okiem Grzegorza i Artura Trubickich.

Kabaret Kontrabas z miejscowości Wysokie, którego szefem jest Teodor Habura zaprezentował wiele piosenek, do których teksty i choreografię przygotowali sami podczas wspólnych spotkań towarzyskich. Na dożynkach rozbawiał również „Teatr na końcu świata” z Nieszczyc, pod kierunkiem Łucji Peregrym, działający przy Chobieńskim Ośrodku Kultury.

Pięknie zaprezentowały się również dzieci z zespołu „Siódemeczki”, działającego przy Centrum Kultury i Zespole Szkół w Rudnej. Swoje umiejętności taneczne po raz pierwszy pokazał zespół taneczny „Cykady” z Przemkowa, działający przy tamtejszym ośrodku kultury, prowadzony przez Joannę Więckowską.

Podczas tegorocznych dożynek odbył się turniej sołectw o „Złotą kosę”. W turnieju uczestniczyły cztery sołectwa: Chobienia, Nieszczyce, Rynarcice i OSP Górzyn. Zawodnicy musieli wykazać się dużą sprawnością w sztafecie, która kończyła się podaniem do wójta gminy o umorzenie podatku. Wśród zaplanowanych konkurencji rozegrano: rzut snopem oraz nurkowanie w stóg siana, by znaleźć jak najwięcej kurzych jaj. W turnieju o „Złotą kosę” zwycięstwo wywalczyło sołectwo z Nieszczyc, a wszyscy zawodnicy dostali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczał starosta dożynek Stanisław Biadala i Katarzyna Przeworska oraz sędzia turnieju Robert Mazurek.

Organizatorzy dożynek gminnych przygotowali wiele atrakcji, również dla dzieci. Były gry, zabawy, konkursy, dmuchane zamki, zjeżdżalnie, zajęcia animacyjne w wiosce indiańskiej. Zaprezentowała się też lokalna grupa z Krainy Łęgów Odrzańskich. Dzieci, które uczestniczyły w konkursach otrzymywały nagrody rzeczowe ufundowane przez CHOK. Podczas dożynek działał również punkt dawców szpiku kostnego.

Pierwszą gwiazdą wieczoru był Francesco Napoli: włoski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów, który zaprezentował piosenki w stylu popowym. Podczas koncertu publiczność śpiewała i tańczyła razem z artystą. Gwiazdą dożynkowego wieczoru był również zespół Formacja Nieżywych Schabuff, który zaprezentował miedzy innymi takie utwory jak: Lato, Mów mi Elvis czy Klub wesołego szampana.

Koncert zespołu zakończył tegoroczną gminną uroczystość dożynkową święta plonów, którą prowadzili Małgorzata Walczak i Jacek Zając. Organizatorem imprezy był Chobieński Ośrodek Kultury, który serdecznie dziękuje wszystkim biorącym udział w przygotowaniach i realizacji całej imprezy. 


POWIĄZANE ARTYKUŁY