Święta spędzą wcześniej niż zwykle

1855

Kościół Prawosławny Ukrainy zdecydował o przejściu na nowy kalendarz juliański. Biskupi Kościoła greckokatolickiego postanowili, że ich eparchie, czyli odpowiedniki zachodnich diecezji, przejdą na kalendarz gregoriański w obchodzeniu świąt stałych równocześnie z Ukrainą. To oznacza, że zbliżające się święta Bożego Narodzenia po raz pierwszy dla wiernych tego wyznania rozpoczną się 25 grudnia, czyli tak jak Kościół rzymskokatolicki, a nie później jak prawosławni. 

Cerkiew greckokatolicka przy ul. Parkowej 3 w Lubinie

Od 1 września tego roku Kościół greckokatolicki na Ukrainie będzie obchodzić święta stałe według kalendarza gregoriańskiego. Obchody zaś Wielkanocy i innych świąt ruchomych, tak samo jak u naszych wschodnich sąsiadów, pozostaną celebrowane według kalendarza juliańskiego. O reformie kalendarza liturgicznego zdecydował Synod Archijerejski UKGK na Ukrainie. Zachowano prawo posługiwania się starym kalendarzem dla parafii i klasztorów, które sobie tego życzą.

– Przyczyny są takie, że świat się zmienia – mówi ksiądz Bogdan Ogrodnik, proboszcz Parafii Greckokatolickiej pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Lubinie. – Już od dłuższego czasu tego typu rozwiązanie było brane pod uwagę, dlatego, że część wiernych chciała, głównie z wygody, by te daty zostały zmienione. Natomiast konflikt na Ukrainie przypieczętował to ostatecznie. Chodziło o to, żeby odciąć się całkowicie od tego ruskiego „miru” – tłumaczy duchowny.

O motywach wprowadzonych zmian wypowiedział się również arcybiskup Światosław Szewczuk, Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej.

– Wierzymy, że reforma kalendarza ułatwi jedność wiernych naszego Kościoła na Ukrainie i za granicą, ponieważ większość naszych zagranicznych diecezji i egzarchatów już przyjęła nowy styl. A dzięki tymczasowemu zachowaniu starego kalendarza paschalnego, przynajmniej na nasze potrzeby w Ukrainie, będziemy mogli nadal przeżywać Wielkanoc i związane z nią okresy liturgiczne jednocześnie z naszymi prawosławnymi braćmi. (…) Przewidujemy, że wszystkie Kościoły chrześcijańskie wkrótce ustanowią wspólny, unowocześniony sposób ustalania daty Wielkanocy – czytamy w dokumencie abp. Szewczuka, skierowanym do wiernych.

Dla społeczności Kościoła greckokatolickiego najbliższe święta rozpoczną się więc 24 grudnia (Wigilia) i potrwają do 27 grudnia, kiedy to obchodzony jest przez nich Dzień Św. Szczepana.

Cerkiew greckokatolicka przy ul. Parkowej 3 w Lubinie

W Lubinie społeczność Kościoła greckokatolickiego liczyła do niedawna około 200 osób. W ciągu niespełna dwóch lat, czyli od chwili napaści Rosji na Ukrainę, liczba ta wzrosła około dwukrotnie. 

Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła została powołana do życia na przełomie lat 1979/1980. Z braku własnej świątyni przez wiele lat wierni korzystali z gościnności kościołów rzymskokatolickich. Do lipca 1988 roku liturgię odprawiano w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie od sierpnia 1988 roku do końca 1997 roku nabożeństwa były sprawowane w zabytkowym kościółku pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny na Starym Lubinie. Obecnie grekokatolicy w Lubinie mają własną świątynię. Cerkiew greckokatolicka w Lubinie mieści się przy ul. Parkowej 3.


POWIĄZANE ARTYKUŁY