Stare pocztówki z Lubina

365

Dziś na naszych pocztówkach, wyjątkowo, tylko jedno miejsce. Za to pokazane z różnych ujęć i na przestrzeni wielu lat. Zapraszamy do obejrzenia starych widokówek z Lubina w naszym cotygodniowym cyklu. Tym razem tematem jest ratusz

Pocztówki pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich jak zwykle przygotował Henryk Rusewicz.

Plac Wolności – nowa nazwa dawnego Rynku – widok na ratusz od strony południowej. Obecnie w miejscu kwiecistych klombów stoją nowe „stare” kamieniczki południowej pierzei Rynku.

Pocztówka z 1975 roku.

Widok na ratusz z południowo-zachodniego narożnika Rynku. Ratusz w tym okresie, zgodnie z jego przeznaczeniem, był siedzibą Urzędu Miejskiego.

W głębi widoczna baszta Bramy Głogowskiej, Dom Habsburgów (pałacyk) oraz nieistniejący już kompleks handlowy ze słynną wówczas restauracją Ratuszowa.

Pocztówka z 1975 roku.

Pocztówka z końca lat sześćdziesiątych, ale jak widać – lubiński rynek jest już zabudowany i zza nowych budynków wystaje tylko dach dzwonnicy. Swój obecny kształt lubiński rynek zawdzięcza realizacji koncepcji architektonicznej z 1959 roku. Autorami zrealizowanego projektu byli inżynierowie R. Jędrek i T. Kościuk.

W latach 40. lubiński ratusz prezentował się estetycznie i dostojnie. Po lewej stronie ratusza widać segment z podcieniami, a jeszcze bardziej na lewo widoczne są podcienia hotelu „Pod Zielonym Drzewem”.

Ratusz lubiński widoczny z wylotu Liegnitzerstrasse (obecnie ul. Piastowska). Na parkingu przed ratuszem „zaparkowane” dwie furmanki. Po lewej stronie pocztówki fragment pierzei zachodniej, która została niemal doszczętnie zniszczona w trakcie walk o miasto w lutym 1945 roku.


POWIĄZANE ARTYKUŁY