Srebro dla zbuntowanych

14

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO 2013. Do 23 czerwca br. będzie można uczestniczyć w tym wydarzeniu oglądając wystawy zbiorowe i indywidualne, prezentujące unikatową biżuterię artystyczną z całego świata. SREBRO to najważniejsza impreza organizowana od ponad trzydziestu lat przez Galerię Sztuki w Legnicy.

Przeciwko czemu zbuntowali się artyści – o tym uczestnicy i odbiorcy przekonają się już 18 maja podczas kulminacji Festiwalu. Laureaci, oprócz nagród pieniężnych, otrzymają także, zgodnie z wieloletnią tradycją, granulat srebra. Wstęp na wszystkie atrakcje festiwalowe jest bezpłatny!

Program Festiwalu to aż 17 ekspozycji w oryginalnych aranżacjach i różnych przestrzeniach miasta. Oprócz srebrnych prezentacji po raz drugi zostanie zaprezentowana wystawa, składająca się z wielkoformatowych fotografii, a wyłonione przez komisję prace, prezentujące różnorodne przejawy i formy buntu, ozdobią legnicki Rynek.

Prawdziwą gratką, niebywałą artystyczno – intelektualną ucztą dla miłośników niebanalnej biżuterii jest wystawa SCHMUCK 2013, która po latach organizacyjnych zabiegów przyjechała do Legnicy. Ponad 70 prac najwybitniejszych artystów z całego świata wybranych przez guru designu – Bernharda Schobingera zachwyci najbardziej wymagających widzów.

Najważniejszym i najbardziej oczekiwanym punktem Festiwalu będzie wystawa 22. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej pod hasłem BUNT. Konkurs jest otwarty i co roku odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczególną wartość mają prace prezentujące niebanalne podejście do tematu, pomysł i kunszt oraz wysoki poziom techniczny.

Na konkurs wpłynęło 625 prac 319 uczestników z całego świata. Jury po burzliwej debacie wyłoniło ponad 40 prac do pokonkursowej wystawy. Trafność tego wyboru w kontekście naszego własnego gustu możemy ocenić oglądając wystawę Holownia w Starym Ratuszu (teatr).

SREBRO 2013 to nie tylko wystawy poświęcone złotnictwu, to także wiele imprez towarzyszących, między innymi pokaz filmów z międzynarodowego Festiwalu In Out (Gdańsk) na temat współczesnych buntów społecznych i artystycznych. Po raz kolejny odbędzie się Silver Koncert. Miłośnicy ambitnych dźwięków, zanurzą się w jazzowym, nostalgicznym klimacie w najlepszym do tego miejscu, czyli w Cafe Modjeska.

Głód wiedzy, będzie można zaspokoić podczas seminarium teoretycznego w hotelu Qubus. Artyści – złotnicy, kuratorzy wystaw i krytycy sztuki, podzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem odnośnie „zbuntowanego”, współczesnego designu.

Galeria Sztuki i tym razem nie zapomniała o młodszych uczestnikach. Dla dzieci i młodzieży zaplanowany został Srebrny tydzień, w ramach którego odbędą się akcje plastyczne i warsztaty: tworzenia biżuterii m. in. z folii aluminiowej, z gliny i innych zaskakujących materiałów.

Niezależna artystka, polska złotniczka, jurorka tegorocznego Festiwalu – Aneta Lis-Marcinkiewicz, pisze tytułem wstępu do katalogu: „Bez buntu nie ma wybitnej sztuki, ponieważ nieodzowną częścią aktu twórczego jest odrzucenie tego, co zastane i uświęcone”. Warto się przekonać czy designerzy przysyłający prace na tegoroczny konkurs podzielają zdanie jurorki.


POWIĄZANE ARTYKUŁY