Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych po raz trzeci uczestniczyli dziś w obchodach ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości. 82 podopiecznych technikum mogło spędzić jeden dzień w pracy w wybranej firmie bądź instytucji powiatu lubińskiego.
Uczniowie technikum chętnie uczestniczą w corocznym Dniu Przedsiębiorczości, który w Polsce organizowany jest już od 13 lat. W ten dzień mają możliwość swobodnego wyboru pracodawcy spośród podmiotów, które zdecydowały się wesprzeć program. W tym roku szkoła podpisała stosowne umowy z 82 firmami i instytucjami. W rezultacie każdy uczeń mógł poznać inne miejsce pracy.
– Program jest korzystny dla uczniów naszej szkoły ze względu na praktyczne podejście do zawodu. Nasi podopieczni mogą skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Ponadto dzięki tej inicjatywie zainteresował się naszą szkołą Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie, który ufundował nam w zeszłym roku trzy staże dla uczniów – informuje Ewa Zarzycka, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubinie.
Uczniowie mieli okazję uczestnictwa w pięciogodzinnych praktykach w firmach zajmujących się między innymi administracją, kulturą, handlem, wizażem oraz usługami.
– Chętnie przyłączyliśmy się do inicjatywy, jaką jest wdrażanie młodych osób w specyfikę pracy w naszej instytucji. Musieliśmy wcześniej przygotować się do dnia z praktykantem i nieco zmienić plan pracy. Pracownik tego dnia musiał pogodzić własne obowiązki z opieką nad uczniem tak, aby było to z korzyścią dla nas i praktykanta. Młoda osoba otrzymuje wskazówki pomocne w zawodowym ukierunkowaniu się. Natomiast dla nas jest to ktoś, kto patrzy na pewne sprawy z innej perspektywy i może nas zainspirować – mówi Monika Gazda, wiceprezes zarządu Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr.
– Zapoznałam praktykantkę ze strukturą naszej instytucji. Przybliżyłam zakres obowiązku w dziale promocji, w którym uczennica odbywa praktyki. W tej chwili pracujemy nad modyfikacją ulotki. W ciągu pięciu godzin, jakie praktykantka tu spędzi, chcę pokazać jej czym zajmujemy się na co dzień przez cały rok – wyjaśnia Anna Głębocka, specjalista do spraw marketingu MCKK.
A co sądzą o praktykach zawodowych sami uczniowie?
– Cieszę się z wyboru ZSP, bo dzięki tej szkole mogłam wziąć udział w praktykach zawodowych. Chciałabym jeszcze pójść do miejsc, które zajmują się ortopedią, bo na takim kierunku jestem, ale interesuje mnie też praktyka w salonie fryzjerskim – opowiada Agnieszka Garlińska, uczennica 1 klasy ZSP, praktykantka w MCKK.
– Mam dużo pracy przy rejestracji NIP-ów. Nie jest to praca interesująca, ale spokojna. W przyszłym roku na pewno wybiorę inną firmę – mówi Natalia Dziadek, odbywająca praktyki w Urzędzie Skarbowym w Lubinie.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych traktuje kwestię praktycznego przygotowania do zawodu bardzo poważnie. Dzięki temu z zeszłym roku przedstawiciele szkoły odebrali w Pałacu Prezydenckim w Warszawie statuetkę dla „Najaktywniejszej Szkoły” za rok 2014.