Sprawdzali, czy potrafią uratować ludzkie życie

610

– Wiadomo, że różnie w życiu bywa i choć bardzo byśmy tego nie chciały, wiedza z udzielania pierwszej pomocy na pewno przyda nam się w życiu – mówią zgodnie Jagoda i Wiktoria, uczennice II Liceum Ogólnokształcącego, które – wraz z rówieśnikami z dziewięciu innych szkół średnich – wzięły dziś udział w Powiatowej Olimpiadzie Przedmedycznej, która odbyła się właśnie w II LO.

– Od 2014 roku powiat lubiński realizuje program „Uczymy się ratować życie – pierwsza pomoc przedmedyczna”. Jest to program edukacyjny dla uczniów klas pierwszych szkół ponadpodstawowych, podczas którego szkolimy młodzież z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzisiejsza olimpiada podsumowuje cały cykl szkoleniowy i jest jednocześnie sprawdzianem wiedzy dla młodych – informuje Diana Frankowska, departament spraw społecznych w Starostwie Powiatowym w Lubinie.

W olimpiadzie wzięły udział 3-osobowe drużyny z 10 szkół ponadpodstawowych z powiatu lubińskiego.

– Podzielona jest ona na dwie części: praktyczną i teoretyczną. Część teoretyczna to test, uczniowie odpowiadają na pytania, za co będą punktowani – tłumaczy Andrzej Przytuła, kierownik działu szkoleń zawodowych w Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr. Natomiast część teoretyczna to sytuacje losowe, które niestety mogą się przydarzyć i kiedy konieczne jest ratowanie czyjegoś życia: resuscytacja krążeniowo-oddechowa, skaleczenie, złamanie, zwichnięcie, zakrztuszenie. Oceniamy szybkość działania, skuteczność, ale też cały proces działania – czy wzywają pomoc, czy stosują środki ochrony osobistej, czy umieją się posługiwać sprzętem – dodaje.

Jak podkreśla Jadwiga Musiał, przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego, powiat od dawna realizuje wiele programów prozdrowotnych.

– Jako Starostwo Powiatowe bierzemy udział w wielu programach prozdrowotnych, ten dzisiejszy – z udziałem naszych szkół – jest jednym z nich. W życiu zdarzają się różne sytuacja, myślę, ze każdy z nas już nie raz musiał udzielić komuś pomocy. Udzielenie pierwsze pomocy nie jest łatwą kwestią, dlatego uważam, że już od przedszkola powinniśmy przyzwyczajać dzieci, że są różne zdarzenia i trzeba na nie odpowiednio reagować. Stąd taka wiedza jest niezbędna – podkreśla Jadwiga Musiał.

– Dzięki powiatowemu programowi, w którym wzięła udział nasza młodzież, mamy pewność, że jeśli przytrafi im się sytuacja, kiedy ktoś będzie wymagał pomocy, będą wiedzieć jak zareagować. Uczniowie o pierwsze pomocy uczą się na lekcji Edukacji dla Bezpieczeństwa, ale tym bardziej cieszymy się, że nasze pierwsze klasy co roku są szkolone przez profesjonalnych ratowników, właśnie w ramach programu, który realizuje powiat – podsumowuje Tomasz Radziej, dyrektor II LO w Lubinie, gdzie odbyły się zmagania.

Olimpiadę zwyciężyła reprezentacja II LO, drugie miejsce zajęło Liceum Salezjańskie, trzecie było I LO.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY