Spotkania online wokół najciekawszych kulturalnych premier

67

Debiut literacki gwiazdy sceny alternatywnej, reportaż o Polakach na wakacjach oraz wyczekiwana kontynuacja bestsellerowej dystopijnej serii – w najbliższym tygodniu bohaterkami spotkań autorskich z cyklu Premiera online będą Mery Spolsky, Justyna Dżbik-Kluge i Samantha Shannon. Ponadto Michał Szczygieł opowie o swoim debiutanckim krążku „Tak jak chcę”, a Artur Gadowski zdradzi kulisy pracy nad dwunastym już albumem IRA, którym zespół powraca po pięciu latach.

Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy.

Justyna Dżbik-Kluge – poniedziałek, 21 czerwca, godz. 18

Justyna Dżbik-Kluge opisuje Polaków oczami… pilotów wycieczek. Książka „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek” (Wydawnictwo W.A.B.) to zbiór opowieści profesjonalistów, którzy z ramienia biur podróży opiekują się turystami podczas wycieczek. Co zdradza nasze zachowanie na wakacjach? O pracy nad reportażem autorka opowie podczas spotkania online. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Borowiecka.

Samantha Shannon – poniedziałek, 21 czerwca, godz. 20

Fani „Czasu Żniw” wreszcie doczekali się polskiego wydania czwartego tomu cyklu. Z okazji premiery książki „Czas Żniw. Koniec maskarady. Tom 4” (Wydawnictwo SQN, tłum. Maciej Pawlak) Samantha Shannon połączy się z polskimi czytelnikami, aby zdradzić, jakie niespodzianki przyniosła kontynuacja serii i odpowiedzieć na pytania. Spotkanie online z pisarką poprowadzi Katarzyna Borowiecka, a przetłumaczy Anna Rosiak.

IRA – Artur Gadowski – wtorek, 22 czerwca, godz. 18

Po 5 latach od wydania krążka „My” IRA powraca w nowej muzycznej odsłonie. Na półki sklepowe oraz serwisy muzyczne właśnie trafił długo wyczekiwany, dwunasty w dyskografii zespołu album „Jutro”.

Podczas spotkania autorskiego online wokalista Artur Gadowski, opowie, z jakich inspiracji i doświadczeń zrodził się premierowy materiał. Rozmowę z muzykiem poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

Artur Gadowski sam wyreżyserował klipy do singli pochodzących z albumu – „W górę patrz” czy „Zimowa”. Na krążku znalazły się balladowe utwory, ale ku radości wiernych fanów zespołu nie zabrakło też mocnego gitarowego grania. Muzykę do większości piosenek napisali Sebastian Piekarek wraz z Piotrem Koncą i Marcinem Limkiem, zaś teksty stworzyli Artur Gadowski i Wojciech Byrski.

Michał Szczygieł – wtorek, 22 czerwca, godz. 20

Michał Szczygieł już w wydanym w 2018 r. singlu „Nic tu po mnie” jasno oznajmił światu, że zamierza iść w swoją stronę i zaskakiwać słuchaczy. Od tego czasu nieustannie szlifował swoje wokalne i songwriterskie umiejętności, czego efekty słychać na debiutanckim krążku „Tak jak chcę”. Podczas spotkania online artysta opowie o drodze do pierwszej płyty oraz o balansie między spontanicznością a konsekwentnym budowaniem muzycznej tożsamości. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

Na „Tak jak chcę” trafiło 11 utworów przepełnionych lekkością, szczerością i pewnego rodzaju nostalgią. Szczygieł serwuje słuchaczom nowoczesny pop, będący mieszanką różnych stylów: od dynamicznych, tanecznych hitów o klubowym rodowodzie, przez bujające produkcje z elementami urban, aż po ballady oparte na gitarowych brzmieniach. Całości dopełniają chwytliwe melodie oraz unikalny głos Michała – z jego mocą, wrażliwością i swobodą interpretacji. Za produkcję odpowiadają m.in. Hotel Torino (Dominic Buczkowski-Wojtaszek & Patryk Kumór) i Undersealevel Music (Szymon Frąckowiak & Jakub Laszuk).

Mery Spolsky – środa, 23 czerwca, godz. 20

Mery Spolsky debiutuje jako pisarka niepokorną książką „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj” (Wydawnictwo Wielka Litera). Pisze w niej o chłopcach, których kiedyś kochała, dziewczynach, które były jej przyjaciółkami oraz o rodzicach, którzy wiele dla niej znaczą. Dużo uwagi poświęca też tej najważniejszej relacji – z samą sobą. To przede wszystkim opowieść o świadomym wyznaczaniu własnych granic. O debiutanckiej książce, która już zdobyła status bestsellera, z artystką porozmawia Agnieszka Szydłowska. 

Marysia jest dwudziestokilkulatką i właśnie układa sobie życie. Narratorka zabiera czytelników na kolejne randki i dzieli się przemyśleniami na temat spraw damsko-męskich. Podgląda podstarzałą kobietę w barze, która ewidentnie szuka czegoś więcej niż jednonocnej przygody. Zastanawia się, ile jeszcze czeka ją spokojnych dni wypełnionych filmami z Netflixa, pochłanianiem lodów i drapaniem zwierzaków po brzuchach. Wkurza się na absurdy codzienności, Instagram i zniekształcone życie zamknięte w kwadratach. „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj” to historia autobiograficzna, a zarazem zbiorowy portret całego pokolenia współczesnych młodych kobiet.

Źródło Empik


POWIĄZANE ARTYKUŁY