SPOSÓB PRZECHOWYWANIA I WYDAWANIA CIECZY Z BECZEK

94

Przy użyciu tej metody, bezpieczny kurek jest kluczowym elementem, co wymusza umieszczenie beczki w pozycji poziomej. Wykorzystanie sprzętu takiego jak kołyska lub podstawa do beczek, ułatwia ustawienie beczki poziomo dla pobierania cieczy i umożliwia przechowywanie w tej pozycji. Metoda ta wymaga stosowania specjalnych elementów, takich jak odpowietrznik, zbiornik na rozlane płyny, przewód kompensujący między beczką, a napełnianym zbiornikiem oraz przewód uziemiający. Trzeba mieć na uwadze, że niektóre przepisy mogą zabraniać tej metody. Sprawdź to w lokalnych przepisach.

Zastosowanie metody grawitacyjnego przepływu

Przy użyciu tej metody, bezpieczny kurek jest kluczowym elementem, co wymusza umieszczenie beczki w pozycji poziomej. Wykorzystanie sprzętu takiego jak kołyska lub podstawa do beczek, ułatwia ustawienie beczki poziomo dla pobierania cieczy i umożliwia przechowywanie w tej pozycji. Metoda ta wymaga stosowania specjalnych elementów, takich jak odpowietrznik, zbiornik na rozlane płyny, przewód kompensujący między beczką, a napełnianym zbiornikiem oraz przewód uziemiający. Trzeba mieć na uwadze, że niektóre przepisy mogą zabraniać tej metody. Sprawdź to w lokalnych przepisach.

Pompy do beczek

Stosowane do beczek ustawionych pionowo, również wymagają odpowiednich przewodów uziemiających i wyrównawczych. Wiele dostępnych na rynku pomp jest przeznaczonych do tego celu. Niektóre z nich mają wbudowany przewód przewodzący, co chroni przed zapłonem pompowanego płynu.

W przypadku tymczasowego przechowywania beczki, przed zamontowaniem kurka lub pompy, zaleca się zainstalowanie odpowiedniego uziemienia i odpowietrzenie beczki. Pamiętaj o bezpieczeństwie przy przetaczaniu łatwopalnych lub zapalnych płynów z jednego pojemnika do drugiego – połącz pojemniki i uziem je. Szczegółowe informacje dotyczące zalecanych praktyk można znaleźć w NFPA 77.

Uziemienie i połączenie wyrównawcze 

Zaleca się uziemianie wszystkich pojemników, aby zapobiec gromadzeniu ładunków elektrostatycznych. Przewody uziemiające powinny być przyłączone do każdej beczki i punktu uziemienia, pozostając na swoim miejscu przez cały czas, kiedy beczka znajduje się w pomieszczeniu.

Połączenie wyrównawcze, to specjalny przewód łączący pojemnik z płynem z pojemnikiem, do którego płyn jest transferowany. Ten krok umożliwia wyrównanie potencjałów elektrostatycznych między dwoma pojemnikami, eliminując ryzyko wyładowań elektrostatycznych.

Zasadnicze jest zapewnienie bezpośredniego połączenia metal-metal między konstrukcją pojemnika a przewodami uziemiającymi i wyrównawczymi. Punkt przyłączenia tych przewodów musi być czysty, bez obecności brudu i rdzy, gwarantując dobry kontakt z odkrytym metalem pojemnika.

Zapobieganie wyciekom

Ryzyko rozlania płynów jest nieodłącznym elementem przy ich transferze. Dlatego konieczne jest podjęcie odpowiednich środków w celu uniknięcia wypadków, ochrony podłogi i zapobiegania zanieczyszczeniu. Pod kurkiem każdej beczki powinna znajdować się misa zbiorcza. Palety i podstawy do beczek o pojemności 110 i 200 litrów zgodne z przepisami EPA są dostępne do zarządzania większymi wyciekami.

Powyżej: Kurek z certyfikatem bezpieczeństwa wyposażony jest w wewnętrzną pułapkę przeciwogniową, która zapobiega przedostawaniu się ognia do wnętrza beczki.

Powyżej: Odpowietrznik zamontowany na beczce ustawionej w pozycji poziomej z ręcznym uwalnianiem podciśnienia. Uwalnianie nadciśnienia odbywa się automatycznie.

Konstrukcja i funkcjonalność kurków do beczek 

Kurki do beczek, które są przeznaczone do przechowywania płynów łatwopalnych, powinny być konstruowane z myślą o bezpieczeństwie, włącznie z mechanizmami zamykającymi się automatycznie i wymiennymi uszczelkami. Wewnętrzne systemy zabezpieczające przed ogniem, skutecznie odprowadzają ciepło, co zapobiega podgrzewaniu zawartości beczki.

Firma Justrite oferuje szereg kurków spełniających te wymagania. W ich asortymencie znajdują się standardowe kurki mosiężne, a także kurki obrotowe wykonane z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Kurki te są zaprojektowane tak, aby można je było precyzyjnie zamontować i ustawić w otworze beczki, eliminując ryzyko nieszczelności spowodowanej uszkodzeniem gwintu lub nieodpowiednim zamocowaniem. Wszystkie kurki o średnicy 3″ NPT mają certyfikację FM i mogą być zabezpieczone za pomocą kłódki, co chroni przed nieautoryzowanym dostępem do zawartości beczki.

Firma oferuje również węże przedłużające, które można podłączyć do kurka, co zminimalizuje ryzyko rozlania płynu i umożliwi utrzymanie połączenia elektrycznego między beczką a pojemnikiem, pod warunkiem, że jest zapewniony bezpośredni kontakt metal-metal.

Dla płynów o większej lepkości, które nie mogą być pobierane za pomocą standardowego kurka 3″ NPT, proponowany jest bezpieczny zawór odcinający, który montuje się w otworze beczki o średnicy 2″. Zawory te wykonane są z mosiądzu i mają certyfikację FM do użycia z niekorozyjnymi płynami o lepkości 2000 SSU lub większej (podobnej do lepkości oleju silnikowego 30W).

Dodatkowo, oferowane są przewody antystatyczne do beczek, które minimalizują ryzyko związane z ładunkami elektrostatycznymi. Są one dostępne jako giętkie przewody gołe lub izolowane, z różnymi typami końcówek – od typu „krokodyl”, przez zaciski ręczne, po zaciski typu C lub rurowe.

Odpowietrzanie beczek

Beczki, w których przechowywane są substancje łatwopalne, wymagają specjalnego systemu odpowietrzania. To konieczne, aby uwolnić narastające ciśnienie, wynikające ze zmian temperatury w otoczeniu oraz aby zmniejszyć podciśnienie tworzące się w beczce podczas ekstrakcji płynów czy w sytuacji gwałtownego spadku temperatury. Zbyt wysokie ciśnienie lub podciśnienie mogą prowadzić do uszkodzeń zbiornika. W momencie pożaru, nieprzewidziane uszkodzenia związane z przeciekiem lub eksplozją beczki, w której doszło do gwałtownego wzrostu ciśnienia, są trudne do oceny.

Każda beczka wykorzystywana do przechowywania płynów musi być wyposażona nie tylko w kurek do ich pobierania, ale również w odpowiednio dopasowany zawór odpowietrzający, który jest zamontowany w dodatkowym otworze beczki. Działanie tego zaworu następuje, gdy podciśnienie wzrasta do około 0,35 bara, a kończy się, gdy ciśnienie spada poniżej tego bezpiecznego progu.

W przypadku pożaru czy innych ekstremalnych warunków termicznych, ciśnienie wewnątrz beczki może wzrastać szybciej niż czas reakcji sprężynowego zaworu odpowietrzającego. Wówczas kluczowe staje się działanie wbudowanego zaworu bezpieczeństwa, który ma za zadanie szybko uwolnić nadmiernie wysokie ciśnienie, zapobiegając tym samym rozerwaniu beczki. Regulacja podciśnienia jest nieodzowna dla umożliwienia płynnego procesu pobierania cieczy z beczki i dla ochrony beczki przed zapadnięciem i ewentualnym wyciekiem.

Posiadamy w ofercie dwa typy odpowietrzników do beczek, oba posiadają certyfikację FM. Pierwszy z nich automatycznie kontroluje zarówno nadciśnienie, jak i podciśnienie. Drugi model natomiast uwalnia nadciśnienie automatycznie, ale posiada mechanizm ręcznego sterowania do kontroli podciśnienia.

Powyżej: Odpowietrznik na pionowo ustawionej beczce zapewnia automatyczne uwolnienie zarówno pod- jak i nadciśnienia. Klucz wykonany z nieiskrzącego stopu metali pozwala na bezpieczne odkręcenia korka beczki.

Akcesoria do beczek

Przenoszenie pełnych beczek, które mogą ważyć do 27 kg, bywa wyzwaniem, a skorzystanie ze sprzętu mechanicznego jest często niemożliwe z powodu ograniczonego miejsca do manewru. Efektywnym narzędziem do przemieszczania beczek jest stalowa podstawa zwana kołyską, a także podstawa polietylenowa na kółkach, która jednocześnie służy jako ochrona przed ewentualnym wyciekiem z beczki. Istnieją również inne akcesoria, które ułatwiają manipulację beczkami. Aby maksymalnie opróżnić beczkę ustawioną poziomo, stosuje się adapter syfonowy. Dostępne są również urządzenia umożliwiające monitorowanie ilości płynu w beczce, takie jak wskaźnik pływakowy wykonany z polietylenu do beczek ustawionych pionowo lub żeliwny wskaźnik napełnienia do beczek ustawionych w poziomie.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY