Społeczni rzecznicy praw dziecka TPD

106

Miniony, 2012 rok poświęcony był Januszowi Korczakowi; lekarzowi, pedagogowi, autorowi licznych publikacji pedagogicznych i książek dla dzieci. Centralny motyw działalności i twórczości, tego wielkiego przyjaciela dzieci, stanowiło prawo każdego dziecka do życia i odpowiedniego jego poziomu. Pisał on o konieczności zapewnienia dziecku odpowiedniej jakości życia w sferze jego potrzeb fizycznych, emocjonalnych, intelektualnych i społecznych. W tym miejscu warto przypomnieć tytuł jednego z utworów, który brzmi: „Prawo dziecka do szacunku" i stanowi programową syntezę jego twórczości. Idea Korczaka stała się mottem działań wielu, pracujących w całej Polsce Społecznych Rzeczników Praw Dziecka TPD.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, jako jedna z najstarszych, bo liczących już blisko 94 lata, organizacji pozarządowych w Polsce, rzecznictwo na rzecz dzieci ma wpisane w swoim statucie. Od 2005 roku na mocy podpisanego z Rzecznikiem Praw Dziecka porozumienia, odnoszącego się do zasad i współpracy pomiędzy biurem Rzecznika a TPD, zapoczątkowano działania zmierzające do powołania Społecznych Rzeczników Praw Dziecka.

W 2007 roku rozpoczęta została realizacja programu „Rzecznictwo i monitoring praw dziecka w 30 powiatach na terenie Polski”. W kolejnym roku realizowana była druga, rozszerzona o następnych 10 powiatów edycja. Obecnie w powiatach tych działa ponad pięćdziesięciu Społecznych Rzeczników Praw Dziecka TPD, w tym również w rejonie działalności Oddziału Okręgowego TPD w Legnicy. Rzecznicy stoją na straży respektowania praw dziecka, które mimo ponad dwudziestu lat obowiązywania w Polsce Konwencji o Prawach Dziecka, ciągle są łamane. Z nieprzestrzeganiem praw dziecka można się spotykać bardzo często i to zarówno w domu rodzinnym, jak i w placówkach oświatowych, opiekuńczo-wychowawczych czy też służby zdrowia.

Wobec dzieci stosuje się przemoc fizyczną emocjonalną, wykorzystuje się je seksualnie, zaniedbuje nie zaspokajając ich podstawowych potrzeb, zarówno fizycznych (odżywianie, ubieranie, ochrona zdrowia, edukacja), jak i psychicznych (poczucie bezpieczeństwa, miłość rodzicielska, troska).

Do zadań Rzecznika należy między innymi: podejmowanie interwencji w sprawach wskazujących na łamanie praw dziecka, organizowanie, przy współpracy instytucji działających na rzecz dziecka i rodziny, różnorodnych form pomocy dzieciom krzywdzonym, podejmowanie mediacji w sprawach dotyczących naruszania praw dziecka, prowadzenie zajęć edukacyjnych na temat praw dziecka dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

OKRĘGOWI RZECZNICY PRAW DZIECKA TPD
dyżurują i udzielają porad
Bożena Miktus – wtorki w godz. 13:30-14:30
Artur Wira – środy w godz. 14:00-15:00
Barbara Szewczyk-Stańko – czwartki w godz. 14:00-15:00
w siedzibie Zarządu Oddziału Okręgowego TPD w Legnicy
Plac Słowiański 1 (budynek Starostwa Powiatowego)
pokój 427; tel. 76 854-86-44
Elżbieta Palej – czwartki w godz. 14:00- 15:00
w Lubinie przy ul. Wyszyńskiego 6 (I p.)
tel. +48 721 682 282
e-mail: rzeczniktpd.lubin@wp.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY