Spis powszechny – do kogo zadzwoni rachmistrz?

4578

Dwa miliony osób wzięły udział w Narodowym Spisie Powszechnym w ciągu pierwszego tygodnia jego trwania. Podstawowa forma spisu to tym razem internetowy formularz. Dla osób, które nie są w stanie spisać się w ten sposób, przygotowane zostały udogodnienia.

Na spisanie się mamy czas do 30 września. Jak już informowaliśmy, tym razem obywatele mają obowiązek przekazać informacje na swój temat za pośrednictwem aplikacji dostępnej na stronie spis.gov.pl. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy tego zrobić, trzeba to zgłosić na infolinii GUS do końca sierpnia.

– Informację o tym, kto już się spisał, będziemy mieć z bazy osób spisanych, zawierającej numer PESEL każdej z tych osób. Respondent po zalogowaniu się w aplikacji do samospisu ma czternaście dni na spisanie się. Jeśli w tym terminie nie dokona spisu, zadzwoni do niego rachmistrz spisowy w celu dokończenia wywiadu – wyjaśnia Alicja Pietrusiewicz z Dolnośląskiego Ośrodka Badań Regionalnych GUS we Wrocławiu.

Rachmistrzowie będą do nas dzwonić od 4 maja. Telefonu od ankietera może się wówczas spodziewać każdy, kto wcześniej zgłosił taką potrzebę na spisowej infolinii, a także osoby, które nie dokończyły procedury spisowej online.

Każdy telefon przed 4 maja, w którym ktoś będzie się podawał za rachmistrza, z pewnością będzie zatem próbą oszustwa. Po tej dacie przedstawiciele GUS będą dzwonić z określonych numerów telefonów, które wcześniej zostaną podane na stronie Urzędu. Prezes GUS, Dominik Rozkrut, zapewnia również, że w rozmowie z pewnością nie padną pytania o zarobki, posiadany majątek, numer konta bankowego, PIN do karty czy dane potrzebne do zalogowania się do bankowości elektronicznej.

Dla osób pozbawionych dostępu do Internetu lub z innych powodów nie mogących spisać się tą drogą przygotowane zostały biura spisowe w urzędach gmin. Lubińskie Gminne Biuro Spisowe mieści się w Urzędzie Miejskim przy ul. Kilińskiego 10, w pokoju 16. Wcześniej trzeba umówić się na wizytę pod jednym z numerów:

  • 76 307 06 24
  • 76 307 04 86
  • 76 307 02 56
  • 76 307 05 59
  • 76 307 01 79

Biura spisowe działają też w urzędach gmin Ścinawa, Rudna i gminy wiejskiej Lubin. Ogólnopolska lista takich punktów znajduje się tutaj.

Spisać można się także na infolinii obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 pod nr. 22 279 99 99.

Pod tymi wszystkimi numerami telefonów można uzyskać informacje na temat spisu.

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej za zignorowanie spisu lub zbyt późne przekazanie informacji grozi grzywna, a za podanie nieprawdziwych danych, co jest przestępstwem, nawet dwa lata więzienia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY