Każdy musi wziąć w nim udział – rusza Narodowy Spis Powszechny

3114

Od dziś, 1 kwietnia, rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Co ważne, udział w nim to obowiązek każdego dorosłego Polaka.

Spis ludności to – jak podaje encyklopedia PWN – podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze według ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium. To czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”.

Według zaleceń ONZ spis organizuje się go co 10 lat. Dziś rozpoczyna się kolejny i tradycyjnie organizuje go Główny Urząd Statystyczny. Spisać musi się każdy i w tym samym czasie, bo tylko wtedy badanie daje wiarygodny wynik. Jeśli ktoś odmówi udziału w badaniu, musi się liczyć z karą finansową.

Na pytania dotyczące naszego życia, pracy, liczby domowników, miejsca zamieszkania itp. możemy odpowiedzieć telefonicznie lub bezpośrednio – podczas kontaktu z rachmistrzem lub poprzez formularz internetowy. Aby dokonać samospisu należy wejść na stronę https://spis.gov.pl/ i wypełnić odpowiedni formularz. Jest on dostępny od dzisiaj. Na tej samej stronie znajdziemy też więcej informacji na temat spisu, możemy też sprawdzić na jakie pytania będziemy musieli odpowiedzieć.

Termin spisu został wydłużony – potrwa on do 30 września 2021 roku, a nie nie jak wcześniej podawano – do 30 czerwca.

Należy pamiętać, że nasz udział w spisie to obowiązek wynikający z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 roku. GUS zapewnia, że dane, które podamy, będzie chronić tajemnica statystyczna.


POWIĄZANE ARTYKUŁY