Specjalny telefon dla dzieci i młodzieży

553

Przemoc ze strony rówieśników, dyskryminacja, hejt w szkole i internecie. Brak zrozumienia przez dorosłych. Odebrana przez epidemię swoboda… Dramaty, które przeżywają młodzi ludzie, wciąż narastają. Czasem w rozwiązaniu problemów pomoże rozmowa, dlatego Rzecznik Praw Dziecka uruchomił Dziecięcy Telefon Zaufania. Podobny do tego, który działa już w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie.

Fot. Pixabay

– Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, stałeś się celem ataku w internecie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać? Nie jesteś sam. Zadzwoń pod darmowy numer 800 12 12 12 lub napisz na internetowym czacie. Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiać ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać anonimowy. Eksperci pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, gdzie znaleźć konkretne wsparcie – zachęca Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Rzecznik zapewnia, że telefon jest całodobowy i działa przez siedem dni w tygodniu. Jeśli ktoś krępuje się zadzwonić, może też skorzystać z czatu internetowego. i specjalny czat internetowy. Także czat jest darmowy, nie wymaga logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika – brpd.gov.pl.

Rzecznik Praw Dziecka zwraca uwagę, że w czasach pandemii problemy występują ze zdwojoną siłą. Młodzi ludzie przestają sobie radzić z izolacją wynikającą z obostrzeń związanych z koronawirusem, w tym z problemami nauki zdalnej. To wszystko sprawia, że natychmiastowej pomocy psychiatrycznej potrzebuje już ponad 600 tys. dzieci i młodzieży.

Przypomnijmy, że młodzi lubinianie znajdą pomoc na swoim podwórku. Jak już pisaliśmy, Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży uruchomiło Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Pod numerem telefonu 726 700 774 specjaliści dyżurują codziennie wieczorem w godzinach od 20 do 22.


POWIĄZANE ARTYKUŁY