W damskich toaletach w Zespole Szkół nr 1 w Lubinie pojawiły się specjalne pudełka zaopatrzone w środki menstruacyjne. Dziewczyny mogą z nich korzystać w razie potrzeby. Placówka dołączyła tym samym do programu „Hej, dziewczyny!”, organizowanego przez fundację „Akcja Menstruacja”.
„Akcja Menstruacja” jest pierwszą w Polsce fundacją, która zajęła się problemem ubóstwa menstruacyjnego, zwalczaniem związanego z tym tabu oraz szerzeniem wiedzy na temat menstruacji. Przypomnijmy, że fundacja powstała z inicjatywy grupy licealistek w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”, a jedną z założycielek była Magdalena Demczak, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.
Program „Hej, dziewczyny!” ma na celu zapewnienie wszystkim osobom dotkniętym ubóstwem menstruacyjnym środków higieny osobistej w czasie okresu. W ramach programu zbierane są artykuły higieniczne, które następnie są przekazywane m.in. do szkół.
Niedawno do programu dołączył Zespół Szkół nr 1 w Lubinie. – My jesteśmy beneficjentem tej akcji. W ramach programu darczyńcy zakupują produkty i wysyłają je do szkół według zapotrzebowania. W damskich toaletach naszej szkoły pojawiły się specjalne pudełka z logo akcji, zaopatrzone w środki menstruacyjne, z których można korzystać w razie potrzeby. Są to tampony i podpaski dla dziewcząt – mówi Michalina Ziemianowicz- Konarska, nauczycielka języka angielskiego i jednocześnie koordynatorka akcji w ZS nr 1 w Lubinie.
– Teraz z uwagi na pandemię te produkty nie są w pełni wykorzystywane, ale jednak w szkole odbywają się zajęcia warsztatowe, uczniowie też mają praktyki, a niedługo są matury, więc uczniowie coraz częściej będą się w szkole pojawiać. Dlatego też ruszyliśmy z tym programem. Porozumienie podpisaliśmy w lutym czy styczniu, ale dopiero teraz jest jakieś światełko w tunelu, że uczniowie chociaż się pojawią na jakiś czas w szkole – dodaje.
„Ceglanka” jako jeden z uczestników akcji zobowiązała się do składania organizatorom comiesięcznych raportów z informacjami, czy i w jaki sposób otrzymane środki są wykorzystywane oraz do wskazania ewentualne zapotrzebowanie.
Akcja „Hej, dziewczyny” nie jest ograniczona czasowo.