Specjaliści z całego świata o metalach rzadkich

13

ecoren.jpgKGHM Ecoren wspólnie z Instytutem Metali Niezależnych spotka się na międzynarodowej konferencji poświęconej metalom towarzyszącym w przemyśle metali nieżelaznych. Będzie to pierwsza tego typu konferencja  organizowana w Polsce.

Rynek metali rzadkich przeżywa obecnie niezwykły rozkwit, związany z gwałtownie rosnącym zapotrzebowaniem na te unikalne pierwiastki.

 – Ta gałąź nauki rozwija się niezwykle dynamicznie w związku z rosnącym wykorzystaniem rzadkich metali w nowoczesnych technologiach i innowacyjnych sektorach przemysłu  – podkreśla Bohdan Pecuszok, wiceprezes KGHM Ecoren. – Ecoren jest przykładem spółki, która dostrzegła w tej dziedzinie swoją szansę i potrafiła ją wykorzystać: jesteśmy jedynym europejskim producentem renu, niedawno podpisaliśmy kluczową umowę z firmą Rolls-Royce na dostawę tego metalu. Realizacja naszych planów, w tym kolejnych instalacji do odzyskiwania renu, postawi nas również na znaczącej pozycji w tej branży na świecie.

Uczestnicy konferencji dyskutować będą m.in. nad hydro – i pirometalurgicznymi metodami odzysku metali towarzyszących oraz nowoczesnymi technologiami, ekonomiką tych procesów oraz nowymi związkami i stopami tworzonymi na bazie tych metali. Ważnym zagadnieniem będzie również kwestia problemu ochrony środowiska w związku z procesami odzysku metali towarzyszących.

– Celem tego spotkania jest przede wszystkim wskazanie kierunków rozwoju w zakresie odzyskiwania i zastosowania metali towarzyszących takich jak np. kobalt, nikiel, ren, selen, tellur, arsen oraz metale szlachetne – mówi Andrzej Chmielarz, dyrektor ds. naukowych IMN – Wspomniane, niezwykle obecnie wartościowe metale są zwykle rozproszone w półproduktach i odpadach procesów produkcji metali podstawowych, takich jak miedź, cynk, ołów, a przez to trudno dostępne. Dlatego dobór właściwej metody ich odzysku jest tak istotny, szczególnie z punktu widzenia ekonomiki produkcji i efektywnego  wykorzystania zasobów naturalnych.

Wśród zaproszonych gości z całego świata udział zapowiedzieli m.in.: John E. Dutrizac  i Tom T. Chen z kanadyjskiej organizacji CANMET (zajmującej się badaniami i najnowszymi technologiami w górnictwie i przemyśle metalurgicznym), Yrjo Anjala z Outotec w Finlandii (jeden ze światowych liderów w tej branży), Andre De Kandelaer z belgijskiej firmy Jean Goldschmit Interntional, a także Anthony Lipmann ze znanej angielskiej spółki Lipmann Walton & Co Ltd. Nie zabraknie również zagranicznych przedstawicieli świata nauki, takich jak np. Ivan Imriś z Uniwersytetu Technicznego w słowackich Koszycach czy Alexander Vorobiev, redaktor naczelny czasopisma „Tsvetnye Metally” z Rosji.

Konferencja odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia we wrocławskim hotelu Park Plaza.

MS

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY