Solidarność w kolorze niebieskim

674

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest jako Dzień Świadomości Autyzmu. Jego symbolem jest kolor niebieski, dlatego w Lubinie niektóre miejsca zostaną dziś w ten sposób oświetlone.

Autyzm jest jest zaburzeniem rozwojowym, które wynika z nietypowego funkcjonowania układu nerwowego. Stopień jego nasilenia może być różny i odmiennie wpływać na zdolność człowieka do samodzielnego życia i funkcjonowania w społeczeństwie. W tym przypadku nie używa się słowa „choroba”, a najwłaściwszym określeniem jest „spektrum autyzmu” – właśnie z uwagi na mnogość sposobów, w jaki objawia się zaburzenie.

Fot. Freepik.com

Dr Monika Suchowierska-Stephany, psycholożka kliniczna z Uniwersytetu SWPS, wskazuje, że wczesne symptomy spektrum autyzmu można rozpoznać już u dziecka mającego siedem miesięcy.

– Najwcześniejsze oznaki spektrum autyzmu często pojawiają się jako braki w umiejętnościach lub zmniejszona częstotliwość zachowań odpowiednich dla wieku, a nie nadmiar zachowań nietypowych – wskazuje dr Suchowierska-Stephany. – Najczęstsze deficyty związane z późniejszą diagnozą to nietypowości w zakresie: patrzenia na oczy, uwagi, umiejętności motorycznych, uśmiechu społecznego, pozytywnego afektu, śledzenia wzroku, wspólnej uwagi, gestów, języka receptywnego, integracji wzrokowo-motorycznej i imitacji. Im wcześniej rozpozna się zaburzenie i na tej podstawie rozpocznie adekwatną terapię, tym lepsze rokowania dla dziecka. Wczesna diagnoza ma zatem kluczowe znaczenie w stworzeniu warunków do jak najpełniejszego rozwoju młodego człowieka – podkreśla ekspertka.

Według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki, w Polsce z roku na rok rośnie liczba orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, wydawanych z powodu rozpoznanego u dziecka autyzmu. W roku 2013 uczniów z takim orzeczeniem było ponad 13 tysięcy, w roku 2017 – 34,4 tys., a w 2022 r. – już około 82 tys.

Fot. Freepik.com

Przez wiele lat sądzono, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt – dlatego jego symbolicznym kolorem stał się niebieski. Nowe badania dowodzą jednak, że płeć nie jest tu żadnym czynnikiem ryzyka.

Te statystyczne zmiany wynikają między innymi ze stale doskonalonych metod diagnozowania autyzmu, rosnącej świadomości lekarzy, a także zmian w postrzeganiu tego, co jest neurotypowe, a co nie.

Co ważne, autyzmu wyleczyć się nie da, chociaż wielu rodziców szuka metody na to. Przy właściwie dobranych metodach terapeutycznych można jednak znacząco poprawić kondycję psychiczną i fizyczną dziecka, częstokroć umożliwiając mu pełne uczestnictwo w życiu społecznym. Doskonale wiedzą o tym rodzice uczniów z lubińskiej szkoły „Dar Losu”.

Szkoła, która jest darem losu. „Wszyscy nas pytają, gdzie ten Lubin”

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony został w 2008 r. Podobnie jak na całym świecie, także w Lubinie solidarność z autystami okazywana jest m.in. poprzez specjalną iluminację budynków. Dziś na niebiesko oświetlone zostanie Starostwo Powiatowe w Lubinie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W nocy z 1 na 2 kwietnia iluminację niektórych swoich obiektów włączył też KGHM.


POWIĄZANE ARTYKUŁY