Śmiertelne zagrożenie jesienią i zimą

15

Każdego roku w sezonie grzewczym dochodzi do dużej liczby zatruć czadem. Już niewielkie stężenie tlenku węgla (CO) w powietrzu grozi śmiercią.

Na poważne zatrucia narażeni są mieszkańcy domów ogrzewanych indywidualnymi instalacjami grzewczymi. Wadliwy montaż urządzeń, ich uszkodzenia lub nieprawidłowa eksploatacja mogą spowodować ulatnianie trującego gazu. Jeśli w dodatku wnętrze domu jest słabo wentylowane, może łatwo dojść do tragedii.

Ryzyko zatrucia jest tym większe, że czad jest bezbarwny i bezwonny. Nie sposób zatem zorientować się, że się ulatnia. Dlatego, jeśli nagle zaczynamy odczuwać osłabienie, bóle głowy, nudności, należy jak najszybciej szeroko otworzyć okna i udać się do lekarza. A jeżeli samopoczucie pogorszyło się tak bardzo, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie do niego dotrzeć, trzeba niezwłocznie wezwać pogotowie.

Dla bezpieczeństwa własnego i bliskich przed sezonem grzewczym należy skontrolować stan techniczny instalacji, usunąć zanieczyszczenia z przewodów kominowych i wentylacyjnych i w miarę możliwości zainstalować niewielkie czujniki, które wychwycą obecność niepożądanych związków w pomieszczeniach.

Przypominamy też numery alarmowe: 112 (ogólny), 998 (straż pożarna) i 999 (pogotowie ratunkowe).


POWIĄZANE ARTYKUŁY