Siesta w Drodze zawita do Lubina

657

Siesta w Drodze zawita do Lubina, a wraz z nią jej dyrektor artystyczny Marcin Kydryński ze swoją najnowszą książką „O Wschodzie”. Oczywiście głównym bohaterem wieczoru będzie muzyka – na scenie Centrum Kultury Muza wystąpi Fábia Rebordão.

Fot. materiały prasowe

Siesta w Drodze powstała na kanwie audycji radiowych prowadzonych przez Marcina Kydryńskiego – najpierw przez wiele lat w Trójce („Siesta”), a od 2020 r. w Radiu Nowy Świat („Pora siesty”).

Założeniem Siesty w Drodze jest prezentacja na żywo artystów znanych z niedzielnych audycji Kydryńskiego oraz z bestsellerowych kompilacji Siesta (wydano już 15 edycji). Prowadzącym oraz dyrektorem artystycznym jest Marcin Kydryński, radiowiec, autor i kompozytor tekstów, producent płyt i fotograf.

12 marca Sjesta w Drodze będzie miała swój przystanek w Lubinie. W sali widowiskowej Centrum Kultury Muza zabrzmi muzyka fado w wykonaniu Portugalki Fábi Rebordão z zespołem.

Fabia od zawsze wielbiła kabowerdyjską mornę, brazylijską bossę, bluesa. Te wpływy uczyniły jej muzykę szczególnie bogatą i barwną. Oprócz wpływów luzofońskich słychać w niej też fascynację klasyką. Fabię wspiera mąż – znakomity pieśniarz, autor i kompozytor Jorge Fernando. To z nim współtworzyła część piosenek na swoją drugą płytę „Eu”, która uczyniła Fabię Rebordao najgorętszym nazwiskiem muzyki portugalskiej w 2016 roku. Niedługo później odwiedziła nas na Siesta Festiwalu i wprawiła publiczność w ekstazę swym wykonaniem utworu „Pod Papugami” – nieskazitelną polszczyzną. Po latach nieobecności na naszych scenach Fabia Rebordao wraca triumfalnie na serię Wieczorów Fado w Sieście w Drodze – u progu wiosny 2023

– mówi Marcin Kydryński.

Na wiosenną trasę artystka przygotowała kolejną niespodziankę w naszym języku…

Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00 w sali widowiskowej. Tuż przed nim, o godz. 17.15 Muza zaprasza wszystkich do Klubu Pod Muzami na spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim, które poprowadzi Małgorzata Życzkowska-Czesak.

Marcin Kydryński – dobrze znany słuchaczom radiowej Trójki, a obecnie Radia Nowy Świat – opowie o swojej najnowszej książce „O Wschodzie”, wydanej w marcu 2022 r. poświęconej wspomnieniom z podróży do Azji.

Bilety na spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim kosztują 20 zł, natomiast na koncert – 130 zł (w dniu koncertu trzeba będzie za nie zapłacić 140 zł). Można je kupić w kasie Muzy lub przez stronę internetową www.muza.biletpro24.pl


Marcin Kydryński – radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali.

Przez 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Od czerwca 2020 prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat. Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Publikował m.in. w „National Geographic” jako pierwszy autor i fotograf, jakiemu Waszyngton zezwolił na okładkowy materiał w lokalnej edycji. Dziś jego reportaże ukazują się głównie w „Vivie” i w „Kontynentach”. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich, m.in. dwukrotnie w Namibii, w RPA, Mozambiku, Swazilandzie, Rwandzie, Ugandzie i Tanzanii.

Dla Anny Marii Jopek napisał kilkadziesiąt piosenek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość stała się Złota i Platynowa.

Uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju. Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku Siesta Festival, a także serię koncertów Siesta w Drodze, które nawiązują do jego radiowych audycji. Coroczne płyty „Siesta” stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach OLiSu.

Autor książek: „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu” (1993), „Chwila Przed Zmierzchem” (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Pod Słońce” (1999), „Biel. Notatki z Afryki” (2016). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album „Lizbona. Muzyka Moich Ulic”, a w 2017 r. w Edipresse Książki – nowe i odświeżone wydanie tytułu. W 2020 r. ukazała się książka pt. „Dal”, a w marcu 2022 roku premierę miała najnowsza pozycja, poświęcona wspomnieniom z podróży do Azji – „O Wschodzie”.

Fábia Rebordão

Entuzjaści otwartego, nieskonwencjonalizowanego fado nie mają dziś wątpliwości: obok bogiń: Marizy i Any Moury to właśnie Fábia Rebordão staje się najciekawszą, odważnie poszukującą artystką gatunku.

Zakochała się w fado słuchając Amalii Rodrigues. Miała lat piętnaście. W Lizbonie, gdzie się urodziła, nie sposób jednak nie chłonąć także innych luzofońskich brzmień. Fabia od zawsze wielbiła kabowerdyjską mornę, brazylijską bossę, bluesa. Te wpływy uczyniły jej muzykę szczególnie bogatą i barwną. Nie przypadkiem po raz pierwszy słyszałem ją nie w tawernie Alfamy, a w klubie Casa da Morna u Tito Parisa.

Wydany w 2011 roku album „A Oitava Cor” – zapowiada przełom na scenie młodego fado. Ogromny, głęboki głos i otwartość na inne style zbliża ją do Marizy. Diva gości Fabię na scenie podczas kilku swoich koncertów w Europie. Pomaga w karierze. Debiutantka pojawia się też, bagatela, w nowojorskiej Carnegie Hall.

Zaczyna komponować. Jej muzyka jest oryginalna, inna. Oprócz wpływów luzofońskich słychać w niej też fascynację klasyką. Fabię wspiera mąż – znakomity pieśniarz, autor i kompozytor Jorge Fernando. To z nim współtworzy część piosenek na swoją drugą płytę Eu, która czyni Fabię Rebordao najgorętszym nazwiskiem muzyki portugalskiej w 2016 roku. Niedługo później odwiedza nas na Siesta Festiwalu i wprawia publiczność w ekstazę swym wykonaniem utworu Pod Papugami – nieskazitelną polszczyzną.

Najnowszy projekt Fabii to dwupłytowy album „Eu Sou”. W części tradycyjnej poświęcony legendzie Amalii, w drugiej zaś połowie nowym brzmieniom w fado.

Dziś, w przerwach między koncertami na scenach całego świata, Fabia śpiewa regularnie w klubie Casa da Linhares, u stóp Alfamy, nad rozległym Tagiem. Ale spytana o sprawy w jej życiu najważniejsze opowie Państwu zapewne o swojej rocznej córeczce.

Po latach nieobecności na naszych scenach Fabia Rebordao wraca triumfalnie na serię Wieczorów Fado w Sieście w Drodze – u progu wiosny 2023.

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY