Segregujemy coraz lepiej, ale nie wszyscy…

2804

Gdzie wyrzucić karton po mleku, puszkę po piwie czy rozbite lustro? Okazuje się, że coraz więcej lubinian potrafi już poprawnie odpowiedzieć na te pytania i lepiej radzi sobie z segregowaniem śmieci. – Idzie to ku lepszemu, ale do ideału nam jeszcze trochę brakuje – mówi Marta Jeger, dyrektor ds. zarządzania systemem gospodarki odpadami w MPWiK w Lubinie. Niestety wciąż są tacy, którzy nie segregują i segregować nie zamierzają.

Odkąd w życie weszły przepisy dotyczące obowiązkowej segregacji odpadów regularnie otrzymujemy sygnały od naszych Czytelników o przepełnionych pojemnikach czy zalegających pod śmietnikami odpadach. Podobne zgłoszenia wpływają też do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lubinie. Na szczęście jest ich znacznie mniej niż na początku wprowadzanych zmian.

– Coraz więcej mieszkańców potrafi już segregować śmieci, choć niestety nie wszyscy. Niektórzy nie robią tego z zasady, a inny z niewiedzy – uważa Marta Jeger z MPWiK w Lubinie.

Stara pralka, lodówka albo kuchenka gazowa, która lata świetności ma już za sobą – to wciąż nieodzowny element miejskiego krajobrazu. Mieszkańcy, chcąc pozbyć się zużytych sprzętów RTV czy AGD, zwykle po prostu wystawiają je przed klatkami czy obok śmietników. To błąd. Przypomnijmy, że jako elektrośmieci powinny trafiać one do PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. 

– Obowiązek wywiezienia tego typu odpadów spoczywa na zarządcach nieruchomości, jeśli mówimy o zabudowaniach wielorodzinnych, oraz na indywidualnych mieszkańcach Lubina w ramach opłaty zagospodarowania odpadami, czyli bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Godziny otwarcia PSZOK-u są podane na naszej stronie internetowej – tłumaczy dyrektor.

Regularnie zmniejsza się także liczba przypadków przepełnionych pojemników do segregacji śmieci. Jak zapewnia Marta Jeger, pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Lubinie dostosowują częstotliwość odbiorów indywidualnie na każdym osiedlu, na bieżąco reagując na otrzymywane zgłoszenia. 

– Wszelkie uwagi dotyczące na przykład przepełnionych pojemników należy zgłaszać do zarządzających budynkami spółdzielni mieszkaniowych albo bezpośrednio do nas lub do MPO. Można to zrobić telefonicznie, drogą mailową lub za pośrednictwem aplikacji „kiedy wywóz” – przypomina Marta Jeger.

Więcej informacji na temat m.in. prawidłowej segregacji śmieci czy harmonogramu odbioru odpadów znajdziemy na stronie www.odpady.lubin.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY