#sadziMY również w Lubinie

1023

Dziś we wszystkich nadleśnictwach w całej Polsce rozdawane są sadzonki drzew. Do akcji #sadziMy włączyli się również lubińscy leśnicy. Mają dla mieszkańców 2 tysiące sadzonek.

– Akcja została zainicjowana przez prezydenta Rzeczypospolitej i Lasy Państwowe. Dziś rozdajemy sadzonki dla wszystkich chętnych, którzy mają miejsce, gdzie mogliby posadzić drzewka – mówi Norbert Wende z Nadleśnictwa Lubin.

Lubińscy leśnicy mają dla mieszkańców sadzonki sosny, czyli drzewa, które zwane jest „królową polskich lasów”, najczęściej spotykanym w naszych lasach.

– To jest roślina długowieczna, więc te drzewa zostaną z nami na długo – dodaje Wende.

Jeśli ktoś chciałby przyłączyć się do akcji i odebrać sadzonkę, ma ostatnią szansę. Leśnicy rozdają je do godziny 14 przy ul. Spółdzielczej 18A w Lubinie. Sadzonki, których nikt nie odbierze, zostaną zasadzone przez leśników w tutejszych lasach.

Dziś sadzonki drzew rozdawane są bezpłatnie w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowano łącznie aż milion sadzonek.

To już druga edycja akcji #sadziMY. W ubiegłym roku Lasy Państwowe z inicjatywy pary prezydenckiej rozdały 146 tys. drzewek.

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie

– piszą polscy leśnicy zachęcając do wzięcia udziału w akcji.

Fot. BM