Rzepak zagrożony przez chrząszcze

21

POWIAT. – W powiecie lubińskim, na plantacjach rzepaku ozimego, stwierdzono pojawienie się chrząszczy chowacza brukwiaczka – poinformował Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Nalot chrząszczy na rzepak następuje wiosną, najczęściej gdy temperatura gleby wynosi od 5 do 7 stopni Celsjusza, a temperatura powietrza sięga od 10 do 12 stopni. Uszkodzenia powodują chrząszcze i larwy, które żerują w rdzeniu łodygi aż do momentu osiągnięcia przez rzepak dojrzałości. Uszkodzone rośliny wykrzywiają się i skręcają, dochodzi do pękania łodyg i wylegania roślin, ponadto takie rośliny atakowane są przez patogeny grzybowe.

Zabiegi zwalczania szkodnika przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się jeśli jego ilość przekracza próg ekonomicznej szkodliwości: stwierdza się od 2 do 4 chrząszczy na 25 roślin lub odławia się w ciągu kolejnych 3 dni średnio 10 chrząszczy w jednym żółtym naczyniu.

Ograniczyć występowanie chrząszcza można również poprzez stosowanie prawidłowej agrotechniki, izolacji przestrzennej od innych roślin krzyżowych i warzyw kapustnych oraz stosowanie wysiewu odmian późno wznawiających wegetację roślin wiosną.


POWIĄZANE ARTYKUŁY