Ruszają w trasę

1445

Narodowa Orkiestra Dęta już jesienią wyruszy w pierwszą trasę koncertową. Zagra w ośmiu miastach, rozpoczynając od Lubina. – Odkryjemy przed publicznością m.in. dzieło wielkiego Polaka, maestro Krzysztofa Pendereckiego, które napisał na orkiestrę dętą, a w jego ojczystym kraju było wykonywane tylko raz, choć powstało w 1967 roku – mówi Mariusz Dziubek, dyrektor i dyrygent NOD w Lubinie.

Fot. Tomasz Folta

Orkiestra zaprezentuje utwory muzyki klasycznej w nowatorskiej aranżacji. Na scenie wystąpi w blisko 70-osobowym składzie.

– Misją Narodowej Orkiestry Dętej jest odkrywanie cennych dzieł słynnych kompozytorów, którzy pośród bogatej twórczości tworzyli też na skład orkiestry dętej w ujęciu symfonicznym. Znamienitym tego przykładem jest artysta należący do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych osobowości muzyki współczesnej, maestro Krzysztof Penderecki – wyjaśnia Mariusz Dziubek, dyrygent i dyrektor NOD. – Poprzez transkrypcję najsłynniejszych dzieł symfonicznych na skład aerofonów, czyli instrumentów dętych, proponujemy melomanom nową, dotychczas niespotykaną barwę i brzmienie. Mówiąc wprost: tworzymy nową historię – nie ma wątpliwości – dodaje.

NOD w ramach trasy zagra osiem koncertów. Pierwszy w Lubinie, w Centrum Kultury Muza 4 października. Później wystąpi kolejno w salach koncertowych w: Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Lublinie, Rzeszowie i Krakowie.

Bilety już są w sprzedaży. Można je kupić poprzez stronę www.ebilet.pl.

Podczas swojej pierwszej trasy NOD zagra m.in. Bolero Maurice’a Ravela, Uwerturę do Zemsty Nietoperza Johanna Straussa (syna) czy niemal zupełnie w Polsce nieznaną Uwerturę Pittsburską Krzysztofa Pendereckiego. To ostatnie dzieło napisane na orkiestrę dętą, fisharmonię, fortepian i perkusję, powstało na zamówienie Roberta Austina Boudreau, a jego prawykonania dokonała American Wind Symphony Orchestra pod dyrekcją Boudreau, 30 czerwca 1967 roku. W Polsce Uwertura ta została wykonana, jak dotąd… tylko raz. I to 45 lat po premierze. W 2012 roku zabrzmiała podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w wykonaniu muzyków Filharmonii Narodowej.

– To jest paradoks, że utwór światowej sławy polskiego kompozytora jest w naszym kraju nieznany – zauważa Mariusz Dziubek. – Zważywszy jednak na stopień trudności dzieła, poziom emanacji dynamiki zmieniających się brzmieniowych pasm, odchyleń mikrotonowych czy profilowania barwy i artykulacji, a także na rozbudowaną i zróżnicowaną obsadę aerofonów, z obojem basowym, d’amore, fletem altowym, basowym czy klarnetem kontrabasowym, dzieło to przeznaczone jest dla symfonicznej orkiestry dętej. Dlatego nadszedł czas, aby – 54 lata po światowej premierze i 9 lat po polskiej – to w pełni sonorystyczne dzieło zaprezentować melomanom i na stałe włączyć do repertuaru Narodowej Orkiestry Dętej, a tym samym poszerzyć kanon najcenniejszych pozycji polskiej literatury muzycznej – mówi.

Podczas koncertów Narodowej Orkiestrze Dętej towarzyszyć będą dwaj wybitni soliści: Sławomir Cichor (trąbka) i Paweł Gusnar (saksofonista). Poprowadzi je dziennikarka Anna Karna, współautorka, scenarzystka i współprowadząca program KulturalniPL na antenie TVP Polonia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY