Rurociąg KGHM na pustyni

31

Budowę 142-kilometrowego rurociągu doprowadzającego wodę morską do kopalni Sierra Gorda zakończył KGHM. – Inwestycja wiązała się z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii – informuje Jarosław Romanowski, wiceprezes Polskiej Miedzi.

Kopalnia Sierra Gorda znajduje się na pustyni Atakama. – To najbardziej suche miejsce na świecie, gdzie dostęp do wody jest bardzo ograniczony. Naszym priorytetem było pełne zabezpieczenie dostępu do wody i wyeliminowanie ryzyka naruszenia jej zasobów dla lokalnej ludności – tłumaczy Jarosław Romanowski.

Testy hydrauliczne rurociągu, niezbędne do odbioru inwestycji, rozpoczęły się 14 grudnia 2013 roku i zostały pozytywnie zakończone 28 lutego 2014 roku. – Jesteśmy dumni, że rurociąg został wykonany w terminie, a wszystkie elementy rur i stacji pomp pozytywnie przeszły rygorystyczne testy hydrauliczne i ciśnieniowe. Ten sukces jest z pewnością istotnym krokiem na drodze do technicznego otwarcia projektu, planowanego w połowie 2014 roku – powiedział Maciej Ściążko, Dyrektor Generalny Sierra Gorda SCM. – Okres 10 lat, jaki minie od pierwszej eksploracji do pierwszej produkcji w Sierra Gorda, jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku podobnych projektów tej wielkości na świecie. Warto wspomnieć, że Sierra Gorda to siódmy największy projekt górniczy w historii.

Po rozpoczęciu produkcji kopalnia zużywać będzie 251,8 tys. m3 wody dziennie, co przekłada się na poziom 92 mln m3 zużycia wody rocznie. W związku z planowanym zwiększeniem przerobu z początkowych 110 tys. ton do 190 tys. ton rudy dziennie, a co za tym idzie zwiększeniem produkcji miedzi do poziomu 220 tys. ton rocznie w perspektywie 20 lat, dzienne zużycie wody w kopalni może wzrosnąć do 442,0 tys. m3. Sierra Gorda będzie działać w oparciu o wodę morską, pochodzącą z systemów chłodzenia elektrowni cieplnej, zlokalizowanej u wybrzeży miasta Mejillones.

Przypomnijmy, że wydobycie miedzi, molibdenu i złota będzie się tu odbywać metodą odkrywkową. Dalsza obróbka obejmować będzie kruszenie, mielenie, flotację oraz osuszanie w celu uzyskania koncentratów miedzi oraz molibdenu. Po uruchomieniu produkcji kopalnia Sierra Gorda będzie wydobywać 110 tys. ton rudy dziennie i produkować 120 tys. ton miedzi rocznie. Ponadto kopalnia będzie jednym z największych na świecie producentów molibdenu, z produkcją na poziomie 50 mln funtów rocznie w ciągu pierwszych lat działalności.


POWIĄZANE ARTYKUŁY