Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa

3333

692 mieszkańców powiatu lubińskiego objętych zostało w tym roku obowiązkową kwalifikacją wojskową. Potencjalni żołnierze i pracownicy korpusu wojskowego będą oceniani pod kątem ich stanu zdrowia i psychicznej zdolności do służby. Pierwsze spotkania rozpoczęły się dzisiaj.

W tym roku kwalifikacją wojskową objęci są mężczyźni z rocznika 2005, a także starsi, którzy z różnych względów nie stawili się wcześniej na wezwanie lub zostali uznani za tymczasowo niezdolnych do służby. Wezwanie otrzymają też kobiety urodzone w latach 1997 – 2005, mające przydatne dla armii kwalifikacje zawodowe oraz te, które w tym roku ukończą naukę na kierunkach medycznych, weterynaryjnych lub psychologicznych.

W powiecie lubińskim organizacją kwalifikacji zajmuje się Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego we współpracy z poszczególnymi gminami i Wojskowym Centrum Rekrutacji w Głogowie.

Chociaż część młodych mężczyzn, którzy dziś przyszli na kwalifikację, niechętnie myślała o potencjalnym powołaniu, to statystyki głogowskiego WCR są dla armii korzystne. W 2023 roku do dobrowolnej służby zgłosiło się 336 kandydatów. Po doliczeniu żołnierzy zawodowych oraz chętnych do dołączenia do Wojskowej Obrony Terytorialnej i szkół wojskowych militarny korpus w naszym regionie powiększył się o blisko 700 osób.

– Idealny kandydat to taki, który chce służyć w wojsku – uśmiecha się major Andrzej Matylek, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Głogowie. – Widzimy, że zarówno dobrowolna, jak i terytorialna służba wojskowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W zeszłym roku liczba kandydatów była dwukrotnie większa niż w roku 2022 – podkreśla.

– Mam nadzieję, że poczucie patriotycznego obowiązku zawsze zwycięży nad chęcią ucieczki od wojska. Sytuacja ogólnoświatowa nie jest najciekawsza, dlatego potrzeba nam młodych, zdrowych, sprawnych ludzi, którzy w przyszłości chcieliby przyjąć to brzemię odpowiedzialności. – komentuje Paweł Kleszcz, starosta lubiński, który dziś odwiedził punkt kwalifikacji wojskowej.

Paweł Kleszcz, starosta lubiński

Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa, a zignorowanie wezwania grozi karą grzywny lub doprowadzeniem przez policję. Powiatowa Komisja Lekarska będzie pracować w budynku przy ul. Wyszyńskiego 10 we wszystkie dni robocze do 6 marca włącznie, w godzinach 14.30-17.30.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY