Rosyjskie kino w trzy dni

18

Dziewięć różnych rosyjskich produkcji będzie można obejrzeć w styczniu w lubińskim kinie Muza. Po raz kolejny zagości u nas Replika Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”.

Festiwal potrwa trzy dni, od 24 do 26 stycznia. Bilety na poszczególne filmy kosztują 8 zł. Jeśli ktoś chce obejrzeć wszystkie produkcje, może kupić karnet. Zapłaci za niego 45 zł. Seanse odbywać się będą w sali kameralnej Muzy.

Repertuar:
24 stycznia (piątek)
16.30 – „Pragnienie”
18.15 – „Zachmurzony raj”
19.45 – „Faust”

25 stycznia (sobota)
16.00 – „Żyć”
18.15 – „Córka”
20.15 – „Rusałka”

26 stycznia (niedziela)
16.00 – „Noga”
17.45 – „Będę przy Tobie”
19.15 – „Proste sprawy”

Opisy filmów:
24 stycznia (piątek)
16.30 – „Pragnienie” (dramat)
Życie Kostii dzieli się na dwie części. Przed i po Czeczenii. Rzecz nie w samej wojnie, ale w wypadku, do którego podczas niej doszło. Wybuch czołgu powoduje poważne poparzenia całego ciała. Chłopak ukrywa twarz, niechętnie obcuje z ludźmi. Ból życia uśmierza hektolitrami alkoholu.

Pewnego dnia dowiaduje się o zniknięciu swojego kolegi z wojska. Rusza na poszukiwania, dzięki którym coś się w nim zmienia. Znów czuje się potrzebny. A dzięki relacji z cierpiącym na bezsenność synkiem sąsiadki, Kostia wraca do swojej życiowej pasji – rysowania.

24 stycznia (piątek)
18.15 – „Zachmurzony raj” (komedia)

Aby zwrócić na siebie uwagę, młody chłopak Nikołaj od niechcenia rzuca plotkę, że zamierza wyjechać do przyjaciela mieszkającego na dalekim wschodzie. Wiadomość elektryzuje miasteczko i mobilizuje jego mieszkańców do działania. Wszyscy biorą udział w przygotowaniach z tak ogromnym rozmachem, jakby wyjeżdżało całe miasto. Próba odkręcenia kłamstwa nie udaje się. W uroczystej atmosferze Nikołaj wyprowadza się z miasteczka.

24 stycznia (piątek)
19.45 – „Faust” (dramat)
Swobodnie zainspirowany opowieścią Goethego reżyser radykalnie reinterpretuje dobrze znany mit. Faust jest u niego myślicielem, buntownikiem i pionierem, ale też anonimowym człowiekiem z krwi i kości, napędzanym przez wewnętrzne impulsy chciwości i żądzy. Film w reżyserii Aleksandra Sokurowa („Ojciec i syn”, „Rosyjska arka”).

25 stycznia (sobota)
16.00 – „Żyć” (dramat)
Bohaterowie filmu nagle i w okrutny sposób tracą bliskie im osoby. Tragedia pozbawi ich woli życia. Coś jednak sprawi, że przeciwstawią się swojemu przeznaczeniu i podejmą walkę o lepszą przyszłość. Czy uda im się pokonać samą śmierć?

25 stycznia (sobota)
18.15 – „Córka” (dramat)
Inna mieszka ze swoim tatą i młodszym bratem w niewielkim mieście na prowincji. Przyjaźni się z Maszą. Niestety wkrótce nastolatka ginie z rąk grasującego w miasteczku seryjnego mordercy. Bohaterka filmu poznaje na pogrzebie przyjaciółki syna duchownego Ilję, którego siostra również została zamordowana.

25 stycznia (sobota)
20.15 – „Rusałka” (dramat)

Na imię miała Alisa i mieszkała nad morzem. Jej życie było całkiem zwyczajne. Marzyła o balecie, śpiewała w dziecięcym chórze i chodziła do szkoły specjalnej. Kiedy miała 6 lat, przestała mówić. Kiedy miała 17 – przeprowadziła się do Moskwy, a kiedy miała 18 – poznała jego i… zniknęła. W wielkich miastach takie rzeczy zdarzają się często.

26 stycznia (niedziela)
16.00 – „Noga” (dramat)

Bohater filmu to wesoły chłopak z Moskwy, który w wieku 19 lat poznał dogłębnie piekło wojny w Afganistanie, podczas której stracił nogę. Nie podejrzewa jednak, że prawdziwy koszmar zacznie się dopiero po powrocie z wojny.

26 stycznia (niedziela)
17.45 – „Będę przy Tobie” (dramat)

Inna to piękna, młoda, odnosząca sukcesy kobieta. Typowa przedstawicielka nowej rosyjskiej klasy średniej. Pracuje jako managerka w moskiewskiej restauracji, gdzie jest darzona szacunkiem i sympatią kolegów. W życiu Inny jest jedna szczególna osoba – jej sześcioletni syn Mitia. Chłopiec jest centrum świata matki, jej najlepszym przyjacielem i sprzymierzeńcem. Ich relacja jest pełna troski, zrozumienia i wsparcia. Niespodziewanie lekarze rozpoznają u Inny nieuleczalną chorobę. Od tej chwili najważniejsze staje się znalezienie nowych rodziców dla małego Mitii. W 2012 r. film zdobył Główną Nagrodę 23. Otwartego Rosyjskiego Festiwalu Filmowego „Kinotawr” w Soczi.

26 stycznia (niedziela)
19.15 – „Proste sprawy” (komedia)

Nad życiem Sergieja Masłowa wisi jakieś fatum. W szpitalu, w którym pracuje, kiepsko mu płacą, nastoletnia córka uciekła z domu z podejrzanym typem, żona spodziewa się drugiego dziecka i chce je urodzić, mimo że rodzina ledwo się mieści w ciasnym mieszkanku w zrujnowanej kamienicy. Uciążliwi sąsiedzi codziennie uprzykrzają Masłowowi życie, a za jazdę po pijanemu stracił prawo jazdy. Szukając dodatkowego źródła dochodu Siergiej trafia do podstarzałego aktora, któremu ma podawać środki przeciwbólowe – artysta umiera bowiem na raka. Starszy pan prosi Siergieja o pewną przysługę, w zamian proponując korzyści finansowe…


POWIĄZANE ARTYKUŁY