Referendum. O węglu na miedzi

11

KGHM. Dwudniowe referendum w sprawie wykupu deputatu węglowego, przysługującego emerytom i rencistom, potrwa od 8 do 9 listopada. Głosować będą pracownicy Polskiej Miedzi. Pracuje już komisja wyborcza spółki. Powołano także komisje obwodowe, które zajmują się przeprowadzeniem wyborów.

 

Referendum dotyczy tylko i wyłącznie wykupu ekwiwalentu za deputat węglowy przysługujący emerytom i rencistom oraz wdowcom i sierotom na podstawie § 50 Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. To równowartość 2,5 tony węgla. Pracownicy nadal będą otrzymywać w pensji ekwiwalent za deputat węglowy przysługujący im na podstawie § 40 ZUZP. Dla przypomnienia: dołowi otrzymują dziś ekwiwalent roczny za 8 ton węgla, natomiast pracownicy powierzchniowi za 6 ton węgla.

– W ubiegłym tygodniu pracownikom przekazano specjalne ulotki, które jednoznacznie wyjaśniają cel referendum i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania. Informacje na ten temat zamieszczone są także w dwutygodniku „Miedziak” oraz w wewnętrznej telewizji KGHM TV – mówi Dariusz Wyborski, dyrektor departamentu komunikacji spółki.

Pytanie referendalne brzmi: „Czy jesteś za wykupem przez spółkę deputatu węglowego przysługującego na podstawie § 50 Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników KGHM Polska Miedź S.A. za kwotę 17.000 (słownie siedemnaście tysięcy) złotych brutto, z jednoczesnym wykreśleniem tego postanowienia z ZUZP?”

Zgodnie z regulaminem, referendum będzie uznane za skuteczne, o ile w głosowaniu weźmie udział co najmniej 50 proc. ogółu pracowników spółki.

– Wynik referendum nie będzie oznaczał automatycznie zmian w ZUZP. Na zmianę i wykreślenie zapisu § 50 muszą wyrazić zgodę wszyscy sygnatariusze ZUZP. Wypłata z tytułu wykupu ekwiwalentu za deputat emerycki nastąpi wówczas, gdy strony ZUZP podpiszą protokół dodatkowy do ZUZP, wykreślający § 50 – wyjaśnia Bogusław Graboń, dyrektor naczelny ds. zarządzania i zrównoważonego rozwoju.

Jeśli zostanie podpisany taki protokół dodatkowy, to wypłata z tytułu wykupu ekwiwalentu za emerycki deputat rozpocznie się jeszcze w tym roku. Pierwszą grupą osób, która otrzyma wypłatę będą obecni emeryci i renciści. Pracownicy KGHM otrzymają taką wypłatę w czterech terminach uzależnionych od stażu pracy w Polskiej Miedzi:

– do 31 marca 2012 pracownicy, którzy przepracowali w spółce powyżej 20 lat
– do 30 czerwca 2012 roku pracownicy, którzy przepracowali w spółce powyżej 15 lat
– do 30 września 2012 roku pracownicy, którzy przepracowali w spółce powyżej 10 lat
– do 30 grudnia 2012 roku pracownicy, którzy przepracowali w spółce poniżej 10 lat

Prawo do wykupu deputatu węglowego mają także wdowy, wdowcy i sieroty, pobierające z tego tytułu ekwiwalent.


POWIĄZANE ARTYKUŁY