Referendum jednak nie będzie

2085

Ktoś nie podpisał się na liście, u niektórych PESEL był nieczytelny, w innym przypadku ktoś w ogóle nie miał prawa się na tę listę wpisać – w efekcie zabrakło wymaganej liczby podpisów, więc Komisarz Wyborczy w Legnicy odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania burmistrza oraz ścinawskiej rady miejskiej przed upływem kadencji.

Fot. Archiwum portalu

Procedurę rozpoczęła grupa niezadowolonych mieszkańców Ścinawy. 24 września do komisarza wyborczego wpłynęło zawiadomienie o inicjatywie grupy referendalnej w sprawie odwołania burmistrza i rady miejskiej. Jak nam wtedy mówili jej przedstawiciele, powodem dążenia do referendum jest złe gospodarowanie publicznymi finansami i zaniedbywanie potrzeb mieszkańców przez zarządzających Ścinawą.

Ścinawianie w terminie złożyli wniosek o przeprowadzenie głosowania, zebrali i dołączyli też podpisy 10 proc. uprawnionych do głosowania osób, które popierają ich inicjatywę.

Jak informuje Komisarz Wyborczy, na 113 kartach inicjatorzy dołączyli 947 podpisów. Jako że na koniec kwartału poprzedzającego złożenie powiadomienia w stałym rejestrze wyborców miasta i gminy Ścinawa figurowało 7 674 wyborców, inicjator referendum miał obowiązek zebrać 767 podpisów mieszkańców.

„W wyniku tej oceny stwierdzono, iż na kartach widnieją 972 pozycje mieszkańców, którzy udzielili poparcia inicjatywie referendalnej, z których 674 zostało złożonych prawidłowo oraz 298 złożonych wadliwie, zakwestionowanych z powodu co najmniej jednej wady:

1/ 2 osoby – nie posiadają prawa wybierania w mieście i gminie Ścinawa, gdyż nie spełniają wymogu, o którym mowa w art. 18 § 1 i 5 oraz w art. 19 Kodeksu wyborczego – ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r., tj. nie figurują w stałym rejestrze wyborców w mieście i gminie Ścinawa.

2/ 1 osoba – brak podpisu,

3/ 16 osób – podanie nieprawidłowego lub niepełnego imienia lub nazwiska,

4/ 64 osoby – wadliwie podany numer PESEL, w tym: błędny, nieczytelny,

5/ 150 osób – data poparcia inna niż dopuszczalna lub brak podania daty udzielonego poparcia,

6/ 65 osób – wadliwie podany adres w tym: niewłaściwy, niepełny, nieczytelny”

– taka jest argumentacja Artura Waluka, Komisarza Wyborczego w Legnicy, który wydał postanowienie o odrzuceniu wniosku inicjatorów referendum. Reasumując, 298 podpisów zostało złożonych nieprawidłowo.

Inicjatorzy referendum mogą zaskarżyć tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Przypomnijmy, że to już kolejny raz w tej kadencji ścinawskiego samorządu, gdy mieszkańcy postanowili sięgnąć po referendum jako narzędzie demokracji. W 2020 r. doprowadzili do głosowania w sprawie odwołania wszystkich radnych. Mieszkańcy poszli wówczas do urn, jednak zabrakło wymaganej frekwencji, by głosowanie uznać za ważne.


POWIĄZANE ARTYKUŁY