Ratowanie ciężkich przypadków możliwe także w Lubinie

13

To już pewne – lubiński ZOZ będzie miał szpitalny oddział ratunkowy. Najprawdopodobniej na początku przyszłego roku ruszą prace budowlane. Pieniądze zostały już przyznane. Władze szpitala czekają tylko na podpisanie odpowiednich umów z przekazującym pieniądze ministerstwem i będą mogły ogłosić przetarg na budowę.

 

Lubiński ZOZ od dawna stara się o szpitalny oddział ratunkowy (SOR). W tym roku wreszcie udało się zdobyć pieniądze na jego budowę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i władze szpitala nie natrafią na żadne duże przeszkody, SOR ruszy w roku 2011.

– Właśnie dowiedzieliśmy się, że nasz projekt budowy SOR-u przeszedł drugą selekcję i został zaakceptowany – mówi z radością dyrektor lubińskiego szpitala Jarosław Sieracki.

Placówka otrzyma 6 milionów 750 tysięcy złotych dofinansowania z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Ponieważ budowa SOR-u pochłonie trochę więcej pieniędzy, szpital musiał zadbać o wkład własny. – Łącznie inwestycja będzie kosztować 9 mln – dodaje dyrektor Sieracki. – Musieliśmy więc dołożyć 2 mln 300 tysięcy złotych.

Gdy tylko podpisane zostaną odpowiednie umowy z rozdzielającym unijne pieniądze ministerstwem, co najprawdopodobniej nastąpi w styczniu, lubiński szpital ogłosi przetarg na budowę oddziału ratowniczego. Wtedy prace mogłyby ruszyć jeszcze na początku 2010 roku. – Logistycznie to duże przedsięwzięcie. Trzeba zaadaptować i przeorganizować cały szpital, ale tak, żeby nie zakłócić jego funkcjonowania, dlatego szacujemy, że budowa SOR-u zajmie rok – mówi Jarosław Sieracki.

Aby oddział był pełny, niezbędne będzie również wybudowanie lądowiska dla helikoptera. Władze szpitala planują pozyskać na tę inwestycje pieniądze z ministerstwa. Na razie jednak korzystać będą z lubińskiego lotniska. – W dalszej perspektywie chcemy przystąpić do projektu na lądowisko. Wszystko zależy jednak od tego, czy uda nam się pozyskać niezbędny przy tej inwestycji wkład własny – stwierdza Sieracki.

Oddział ratunkowy w Lubinie ma się składać z sześciu łóżek, z czego dwóch do intensywnej terapii i dwóch obserwacyjnych. Pojawi się także specjalistyczny sprzęt, jak aparat RTG, kardiomonitory, respiratory stacjonarne i pompy infuzyjne. A także zatrudnieni zostaną nowi lekarze wyspecjalizowani w medycynie ratunkowej.

Obecnie lubiński szpital rocznie przyjmuje około 19 tysięcy pacjentów na różne oddziały szpitalne. Z kolei do izby przyjęć codziennie trafia ponad 70 mieszkańców regionu. Najbliższy oddział ratunkowy znajduje się w Legnicy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY