Radzili, jak znaleźć pracę

13

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie właśnie odbyło się drugie w tym roku 3-tygodniowe szkolenie z zakresu umiejętności poszukiwania pracy, oparte na programie szkoleniowym wydanym i rekomendowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Szkolenie przeznaczone było dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, które nie mają żadnego doświadczenia w poszukiwaniu pracy, są zniechęcone dotychczasowym brakiem pozytywnych efektów swoich działań, a także dla osób które powracają na rynek pracy po długim okresie braku aktywności zawodowej.

Cel szkolenia to pomoc w przezwyciężeniu stresu oraz apatii powstałej w wyniku utraty pracy lub długotrwałego pozostawania bez zatrudnienia. Szkolenie uczy prawidłowych zachowań interpersonalnych i przygotowuje uczestników do sprawnego i efektywnego poruszania się po rynku pracy. Uczestnictwo w zajęciach pomaga osobom bezrobotnym zmienić postawę wobec siebie i innych, nastawienie do poszukiwania pracy, a także przełamać stagnację i poczucie bezradności. Umożliwia poznanie swoich mocnych i słabych stron oraz poznanie szans i zagrożeń występujących na współczesnym rynku pracy.

Głównym zadaniem doradców zawodowych prowadzących szkolenie była pomoc osobom bezrobotnym i poszukującym pracy w znalezieniu zatrudnienia, poprzez przygotowanie ich do skutecznego radzenia sobie na rynku pracy oraz aktywne, samodzielne poszukiwanie pracy.

W trakcie szkolenia uczestnicy przez dwa tygodnie uczą się poprzez zajęcia warsztatowe, a następnie przez tydzień wykorzystują zdobytą wiedzę i nabyte umiejętności w praktyce. Podczas warsztatów wykorzystywane są aktywne i nowoczesne metody dydaktyczne (wykład, ćwiczenia, testy, dyskusje, praca grupowa, odgrywanie ról, prezentacje indywidualne).

Uczestnicy szkolenia w sposób czynny brali udział w prowadzonych zajęciach wykazując się przy tym dużym zaangażowaniem. Mieli okazję przećwiczyć własną autoprezentację, rozmowę z pracodawcą, aby następnie wykorzystać nabyte umiejętności podczas samodzielnego poszukiwania pracy. Praca z kamerą uświadomiła im błędy, jakie popełniają podczas rozmów.

Uczestnikami szkolenia było 14 osób bezrobotnych z powiatu lubińskiego. To grupa zróżnicowana pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz czasu pozostawania bez pracy. Odmienność tych kategorii pozwala na wymianę doświadczeń, prezentację różnych postaw, a w konsekwencji wpływa efektywniej na przygotowanie do poszukiwanie pracy. Zajęcia przebiegały w miłej i sympatycznej atmosferze, grupa bardzo szybko się zintegrowała, a osoby biorące udział w szkoleniu chętnie się uzupełniały i wspierały.

Na zakończenie szkolenia, uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie anonimowych arkuszy ocen. Z dokonanej analizy ankiet wynika, iż oczekiwania osób bezrobotnych dotyczące programu zajęć zostały spełnione oraz odpowiadały im metody i formy prowadzenia zajęć.

Podsumowując szkolenie uczestnicy wyrazili opinię, że pozyskane umiejętności będą bardzo przydatne w procesie poszukiwania pracy, a udział w zajęciach pozytywnie wpłynął na ich nastawienie, wzrosła motywacja, a także ocena własnych możliwości. Budującym okazał się również fakt, iż podczas trzeciego tygodnia warsztatów dwoje uczestników otrzymało propozycję pracy. Utwierdził on uczestników w przekonaniu, iż warto było wziąć udział w szkoleniu i profesjonalnie przygotować się do wejścia na rynek pracy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY