Ptasie spacery po parku

97

Kopciuszka, sójkę, rudzika, szarozielonego dzięcioła czy zimorodka można teraz spotkać w parku Wrocławskim. Wczesna jesień to najlepszy czas na obserwację wolno żyjących ptaków. – To okazja, żeby zobaczyć również takie gatunki, które nie żyją w Polsce, a są tu tylko przelotem, kiedy wyruszają w jesienną wędrówkę – mówi Zuzanna Wasiukiewicz-Balkowska, która nadzorowała dzisiejsze liczenie ptaków w lubińskim parku.

europejskie-dni-ptakow-9

Liczenie w parku Wrocławskim zorganizowano z okazji Europejskich Dni Ptaków. W czwartek taką wycieczkę ornitologiczną przygotowano dla grup zorganizowanych. Dziś przyłączyć się mógł każdy.

– Europejskie Dni Ptaków organizowane są co roku w pierwszy weekend października. Właśnie w tym okresie ptaki zaczynają swoją jesienną wędrówkę. Liczba ptaków wzrasta, bo pojawiają się również takie, które są na tych terenach tylko przelotem – mówi Zuzanna Wasiukiewicz-Balkowska z Dolnośląskiej Grupy Lokalnej OTOP, ornitolog amator.

W lubińskim parku liczono na 30-40 gatunków ptaków. Dzieciom z grup zorganizowanych udało się wypatrzeć między innymi: mewę srebrzystą, kopciuszka, grubodzioba, wróbla, zimorodka, grzywacza, kowalika, srokę, sikorkę bogatkę i modraszkę. Dziś do listy dopisano kolejne ptaki.

Wyniki liczenia za pośrednictwem specjalnego formularza trafią do centrali OTOP, a stamtąd do europejskiego koordynatora światowej federacji BirdLife International.

Fot. Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie
Fot. Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie

– Najlepszymi miejscami, żeby obserwować ptaki w czasie migracyjnym są zbiorniki wodne. Może to robić właściwie każdy. Wystarczy lornetka, dobre chęci i dużo cierpliwości – dodaje Zuzanna Wasiukiewicz-Balkowska. – Warto też poznać odgłosy ptaków, bo czasem ich nie widać, ale słychać. Z roku na rok obserwujących ptaki jest w Polsce coraz więcej. To dobra odskocznia od codziennego życia i świetna forma relaksu – zapewnia ornitolog amator.

Jeśli ktoś chciałby przyłączyć się do grup obserwujących ptaki, wystarczy wejść na stronę OTOP. Właśnie teraz, właściwie co tydzień, w całym kraju organizowane są wycieczki terenowe, także z udziałem naukowców i profesjonalnych ornitologów.

A w lubińskim parku Wrocławskim kolejne ptakoliczenie odbędzie się zimą, na początku przyszłego roku. Będzie to już druga taka zimowa impreza organizowana w Lubinie. W styczniu miłośnicy natury przez kilka godzin zauważyli 22 różne gatunki ptaków w ich naturalnym środowisku. Łącznie odnotowano 212 osobników.


POWIĄZANE ARTYKUŁY