Przyznają bony szkoleniowe

19

Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie ma jeszcze środki finansowe na udzielenie wsparcia dla osób do 30. roku życia w ramach bonów szkoleniowych.

Na wniosek osoby bezrobotnej do 30. roku życia, starosta może przyznać bon szkoleniowy stanowiący gwarancję skierowania bezrobotnego na wskazane przez niego szkolenie oraz opłacenie kosztów, które zostaną poniesione w związku z podjęciem szkolenia.

Przyznanie i realizacja bonu szkoleniowego następuje na podstawie indywidualnego planu działania oraz uprawdopodobnienia przez osobę bezrobotną podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. Indywidualny plan działania przygotowany jest przez doradcę klienta przy udziale osoby bezrobotnej i dostosowany do profilu pomocy. Klient ustala główny cel zawodowy, który jest podstawą do podjęcia decyzji o przyznaniu środków finansowych na aktywizację zawodową.

W ramach bonu szkoleniowego starosta finansuje osobie bezrobotnej do wysokości 100% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu przyznania bonu szkoleniowego, tj. na 11 września br. – 4.054,89 zł, następujące koszty:

– jednego lub kilku szkoleń – w tym koszty kwalifikacyjnego kursu zawodowego i kursu nadającego uprawnienia zawodowe – w formie wpłaty na konto instytucji szkoleniowej,

– niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych – w formie wpłaty na konto instytucji szkoleniowej,

– przejazdu na szkolenia – w formie ryczałtu wypłacanego osobie bezrobotnej w wysokości zależnej od ilości godzin szkolenia,

– zakwaterowania – jeśli zajęcia odbywają się poza miejscem zamieszkania – w formie ryczałtu wypłacanego osobie bezrobotnej w wysokości zależnej od ilości godzin szkolenia.

Przyznanie bonu szkoleniowego ma m.in. na celu wzrost aktywności osoby bezrobotnej, gdyż samodzielnie musi poszukać ośrodka szkoleniowego realizującego wskazane szkolenie, dokonać rozeznania cenowego i pozyskać informację o terminie szkolenia. Urząd pracy dokona porównania cen w różnych ośrodkach szkoleniowych i zdecyduje o wyborze.

Do 31 sierpnia tego roku wydano 16 bonów szkoleniowych, w ramach których zrealizowano 22 szkolenia na łączną kwotę 70 012,60 zł. Najczęściej realizowanymi szkoleniami pod potrzeby pracodawcy były: kursy spawania, operatorów koparko-ładowarki, prawa jazdy kat D, C, operatorów maszyn górniczych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY