Przypomną o księdzu Popiełuszce

769

W Parszowicach to już tradycja – zawsze w październiku mieszkańcy tej miejscowości w gminie Ścinawa przypominają, że w tamtejszym kościele swoją mszę prymicyjną odprawił ks. Jerzy Popiełuszko. I w tym roku, już za tydzień 20 października, w tamtym miejscu odbędą się uroczystości upamiętniające ks. Popiełuszkę. Na wspólne świętowanie mieszkańców powiatu lubińskiego zaprasza proboszcz Grzegorz Ropiak wraz z parafianami.

Fot. Archiwum organizatorów

Centralnym punktem obchodów będzie msza święta pod przewodnictwem ks. Macieja Wesołowskiego, która odbędzie się o godzinie 14 w kościele pw. św. Rodziny. Połączona ona zostanie z ucałowaniem relikwii błogosławionego kapłana.

Mszę poprzedzi, o godzinie 13.30, prezentacja filmu dokumentalnego o Jerzym Popiełuszce. Niespodzianką, przygotowaną przez ścinawski samorząd, będzie także krótki film promocyjny o parszowickim kościele.

Po eucharystii goście wysłuchają program słowno-muzyczny, a następnie obejrzą wystawę plastyczno-fotograficzną, poświęconą życiu księdza, który zginął męczeńską śmiercią.

Przy okazji wręczone zostaną nagrody uczniom, którzy wzięły udział w konkursie plastycznym, dotyczącym bł. ks. Jerzego.

Dla gości przygotowano także inne atrakcje, m.in. okazjonalną pamiątkę. Wszyscy, którzy wezmą udział w uroczystościach, mogą liczyć na poczęstunek oraz wspólne zdjęcia. Nie zabraknie też specjalnych stoisk, swój udział zapowiedziała Fundacja „Przystań” ze Ścinawy. Dla dzieci pojawią się okoliczni kramarze.

28 maja 1972 ks. Jerzy Popiełuszko przyjął święcenia z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze św. Jana w Warszawie. A już 4 czerwca 1972 roku w kościele w Parszowicach razem ze swoim kolegą Bogdanem Liniewskim odprawili jedną z pierwszych mszy św. tuż po święceniach. O tym fakcie przypominają pamiątkowe tablice w kościele.

Od 2005 roku w tym właśnie miejscu gromadzą się wierni, członkowie Solidarności Zagłębia Miedziowego oraz przedstawiciele wielu środowisk ludzi pracy, by upraszać wstawiennictwo ks. Jerzego – patrona ludzi pracy, a także oficjalnego patrona Solidarności.

15 października 2010 roku kościół w Parszowicach otrzymał na własność relikwie błogosławionego ks. Popiełuszki. Zaś w 2015 roku Solidarność Zagłębia Miedziowego ufundowała do kościoła obraz błogosławionego księdza.

Warto wspomnieć, że w Parszowicach do dziś żyją osoby, które osobiście znały i gościły w swoim domu tego błogosławionego już księdza.

Szczegółowy program uroczystości można znaleźć na plakacie poniżej.